Policie chce zvýšit bezpečnost na veřejně přístupných místech. Vytvořila expertní tým

Stát chce lépe chránit veřejná místa, například nádraží nebo obchodní centra. Ministerstvo vnitra vytvořilo expertní tým, který na speciální telefonní lince bude radit majitelům obchodů a pořadatelům akcí s bezpečností. Linka začne fungovat od zítřejšího rána. Expertní tým bude pracovat pod novou Národní centrálou proti organizovanému zločinu, která funguje od začátku srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Nově vzniklá Národní centrála proti organizovanému zločinu se má podílet i na vzniku expertní skupiny, která bude pomáhat chránit tzv. měkké cíle - tedy prostranství, která nejsou nijak zvláštně chráněna a vyskytuje se na nich větší množství lidí, např. obchodní centra.

Od pátku k tomuto účelu vznikne zvláštní telefonní linka, kde budou odborníci z řad policistů neustále k dispozici. Ministerstvo vnitra tak reaguje na nedávné teroristické útoky v Německu a ve Francii.

„Tato linka začne fungovat od zítřejšího dne od 8 hodin ráno, bude podpořena emailovou adresou a také webovou stránkou na serveru ministerstva vnitra, kde budou mimo jiné informace o základech ochrany měkkých cílů, strategie České republiky pro boj proti terorismu či systém vyhlašování stupňů ohrožení terorismem,“ popsal první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Expertní tým bude situaci v Evropě sledovat a průběžně vyhodnocovat. Na základě analýz pak bude majitelům nákupních center nebo pořadatelům akcí dávat doporučení, jednotlivým krajským policejním ředitelstvím pak budou tito experti u některých akcí doporučovat přijetí mimořádných opatření.

Nová finanční policie od příštího roku

Právě Národní centrála by měla mimo jiné vyšetřovat podezřelé z terorismu a odhalovat nebezpečné radikály. Už od příštího roku by pak pod ní mohla začít fungovat také nová finanční policie.

„Tady bude muset proběhnout větší diskuze, nejenom se státními zástupy, ale vlastně i s generálním ředitelstvím cel, protože celníci dostali v současné době rozšířené pravomoci a my se budeme muset dohodnout na rozdělení kompetencí,“ říká náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Ministr Chovanec je zatím s průběhem reorganizace spokojen. Podle něj se nenaplnily některé černé scénáře kritiků slučování obou elitních útvarů, kteří varovali, že dojde k masivním odchodům z nové jednotky.

Po jejím startu odešlo podle ministra Chovance pět policistů a další dva nebo tři odchod oznámili. V Národní centrále proti organizovanému zločinu má přitom působit skoro 900 detektivů. Reorganizace tak bude pokračovat podle plánů.

Denisa Šindlerová, Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme