Policie chystá další reorganizaci, sledování podezřelých má být efektivnější

Policie chystá další reorganizaci. Podle Lidových novin vzniká útvar, který bude odpovědný za sledování osob v Česku. Fungovat by měl od prvního ledna. Podle Policejního prezidia má sledování podezřelých osob zefektivnit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Mohu potvrdit, že vedení policie rozhodlo o změně v organizaci práce specializovaných složek určených ke sledování. Důvodem změny je zejména snaha o zefektivnění této služby a zvýšení její dostupnosti," uvedla pro deník Iveta Skupien z Policejního prezidia.

Doteď platilo, že na většině krajských policejních ředitelství působí specializované týmy, tzv. sledky, které si kriminalisté na sledování osob a věcí „najímají". Se souhlasem státního zástupce a soudce to umožňuje trestní řád. Od ledna by všechny tyto týmy, tedy více než tisícovka lidí, měly přejít pod Útvar zvláštních činností (ÚZČ), servisní složku Policejního prezidia.

Sledky používají kriminalisté prakticky u všech velkých kauz. Například v roce 2015 to bylo ve 4476 případech a požadavky policie na využití sledek podle LN rostou.

Zmiňuje se o tom i Koncepce rozvoje policie do roku 2020, kterou v pondělí schválila vláda.
„Dochází trvale k narůstajícím požadavkům na specializované úkony zajišťované výhradně Útvarem zvláštních činností. Z tohoto důvodu je nezbytně nutné nejen technologické posílení kapacit útvaru nejmodernějšími technickými prostředky, ale i navýšení odborníků v jednotlivých problematikách kontaktního a technického sledování," cituje deník z materiálu, který ale podle LN neobsahuje zmínku o chystané reorganizaci klíčové servisní složky policejní práce.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme