Policie chytila muže podezřelého z krádeže bronzových destiček v Terezíně

Po dvanácti dnech intenzivního pátrání se policii podařilo dopadnout muže, který je podezřelý z krádeže bronzových destiček se jmény obětí na Národním hřbitově v Terezíně. Podle mluvčí litoměřické policie Aleny Romové je muž teď v policejní cele a čeká na obvinění. Podařilo se zajistit i všechny ukradené destičky, jsou však poškozené.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poničené náhrobky v Terezíně

poničené náhrobky v Terezíně | Zdroj: ČTK

Devětadvacetiletého muže z Mostu zadrželi kriminalisté včera v půl jedenácté večer, tedy krátce poté, co v pořadu Na stopě v souvislosti s krádežemi na terezínském hřbitově veřejnost požádali o pomoc s pátráním.

K vypátrání pachatele přispěla podle Romové velkou měrou práce chomutovských policistů. Bližší informace chce policie zveřejnit během dne. Po obvinění muže rozhodne o jeho vzetí do vazby soudce litoměřického okresního soudu.

Letos v dubnu z terezínského hřbitova zmizelo více než 800 bronzových destiček se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, zdejšího ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Zloděj památníku způsobil škodu 2,5 milionu korun. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až osm let vězení.

Destičky policisté našli ve sběrně v Nehasicích u Žatce. Prošetřují, jestli podíl na vině nemá i její majitel nebo obsluha. Ukradené bronzové cedulky nahradí jejich repliky z pryskyřice, které už zloděje lákat nebudou. V současné době jsou tabulky již ve výrobě, vedení Památníku Terezín by je rádo nainstalovalo do 18. května, kdy se bude konat Terezínská tryzna.

Na Národní hřbitov byla po skončení druhé světové války uložena těla popravených z masových hrobů v terezínské Malé pevnosti, kde se nacházela věznice gestapa. Leží zde také lidé, kteří ke konci války zemřeli v terezínském ghettu a litoměřickém koncentračním táboře. Šlo o největší zařízení svého druhu v protektorátu Čechy a Morava, během války jimi prošlo zhruba 200.000 lidí z celé Evropy. Památník v Terezíně vznikl v květnu 1947, tehdy se jmenoval Památník národního utrpení.

Miroslav Zimmer, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme