Policie zavede dálniční kontroly kvůli pohybu běženců přes Česko. ‚Vlna ale není masivní,‘ řekl Hamáček

Policie chystá na nejbližší dny zvýšené kontroly na důležitých dálničních tazích kvůli pohybu migrantů přes Českou republiku, řekl novinářům po středečním jednání Ústředního krizového štábu policejní prezident Jan Švejdar. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že nynější vlna migrace není masivní, policie je na ni připravena. Česko nadále není cílovou zemí migrantů, dodal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie bude kvůli migrantům důkladněji kontrolovat hlavní dálniční tahy. ilustrační foto | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Policie minulý týden zachytila větší počty migrantů ve dvou případech. Ve čtvrtek 5. listopadu zadrželi jihomoravští celníci na D2 na Břeclavsku kamion s návěsem, ve kterém bylo 48 migrantů, pravděpodobně Syřanů. Později policisté zachytili dodávku na dálnici D1 ve směru na Prahu s 24 běženci.

Česko vyšle do Řecka kvůli běžencům osm policistů, jsou připraveni odjet v pondělí, prohlásil Hamáček

Číst článek

Hamáček řekl, že policie v poslední době několikrát sice zachytila víc migrantů, nejde však o „migrační vlnu“.

„Souvisí to s příchodem zimy. Migranti se chtějí pokusit, dokud je ještě snesitelné počasí, využít situaci a dostat se do vysněné země,“ uvedl. Česko je pouze tranzitní zemí, a ne cílem migrantů, tím jsou země dál na západě, doplnil.

Ministr vnitra očekává, že policie odhalí i další běžence v příštích dnech. „Doufám, že budou v řádech jednotlivců či několika desítek. Jsme na to připraveni,“ řekl.

Švejdar dodal, že policie naplánovala několik akcí nad obvyklý rámec své činnosti. „Abychom zvýšili počet kontrol zejména na hlavních tazích, jako jsou dálnice D1, D2. Budou tam v dalších dnech ve zvýšené míře prováděna opatření,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme