Policie obvinila sedm lidí a dvě firmy z praní špinavých peněz. Škoda přesahuje 131 milionů korun

Celkem devět obviněných vzešlo z policejního zásahu provedeného koncem října. Podle vyšetřovatelů se trestné činnosti dopouštěli mezi roky 2013 a 2018. Sedm lidí a dvě firmy čelí obvinění ze zkrácení daně a praní špinavých peněz v oblasti služeb. Škoda přesahuje 131 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah - ilustrační foto | Foto: Martin Pařízek, Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Daňová Kobra, která patří pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu, v uplynulých dnech zasahovala na několika místech České republiky. Při akcích MORCHELLA I a MORCHELLA II policisté obvinili sedm fyzických a dvě právnické osoby.

Obviněny jsou ze spáchání trestných činů zkrácení daně a praní špinavých peněz. Jak uvedla policie v tiskové zprávě, spolupracovala v případu s finanční správou a finančním analytickým úřadem.

Policisté z centrály proti organizovanému zločinu zasahují na několika místech v Česku

Číst článek

Policejní akce začaly 30. října. Detektivové zadrželi podezřelé a provedli domovní prohlídky. Jak dále informoval mluvčí Jaroslav Ibehej, trestní stíhání jsou vedena na svobodě. Obviněným hrozí tresty od 5 do 10 let.

Podle policie docházelo k trestné činnosti na základě vydávání fiktivních či účelově nadhodnocených faktur v letech 2013 až 2018. Šlo zejména o oblast služeb, konkrétně o služby reklamní. Systém účelově vytvořených řetězců obchodních společností měl být využit při páchání trestné činnosti. Hlavní pachatelé podle policie dosadili do statutárních orgánů společností tzv. bílé koně, které dále ovládali. 

„Výnosy z trestné činnosti měli obvinění  legalizovat převody mezi bankovními účty, které podle našich závěrů byly následně pomocí nastrčených osob vybírány v hotovosti. Takto mělo být vybráno více než 100 milionů korun,“ sdělil Ibehej. 

Kriminalisté NCOZ v minulých dnech obvinili 9 osob (7 fyzických a 2 právnické) z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti. Škoda je vyčíslena na cca 131 milionů korun.
policie.cz/clanek/web-inf…

10:04 – 20. 11. 2019

1 9

Za způsobené škody, které přesahují 131 milionů korun, zajistili vyšetřovatelé movitý i nemovitý majetek v hodnotě cca 30 milionů korun. Vyšetřování pokračuje a dozoruje ho pražské městské státní zastupitelství. 

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme