Policie navrhla obžalovat Rittigova advokáta Michala a jeho spolupracovníka Überalla z krácení daní

Policie navrhla obžalovat advokáta Davida Michala z krácení daní, uvedla ve středu Česká televize. Návrh na podání obžaloby se týká i podnikatele a Michalova spolupracovníka Ferdinanda Überalla. Případ podle televize souvisí s prodejem pozemků v Hodkovičkách v Praze. Právníci z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) figurují mimo jiné v některých kauzách lobbisty Ivo Rittiga.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie navrhla obžalovat advokáta Davida Michala z krácení daní | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„V této věci, v níž je vedeno trestní stíhání dvou osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, bylo policejním orgánem ukončeno vyšetřování a státnímu zástupci předložen spis s návrhem na podání obžaloby, o němž doposud nebylo rozhodnuto," uvedl pro Českou televizi dozorující státní zástupce Adam Borgula.

Daňový únik 40 milionů. Policie obvinila Rittigova advokáta a jeho spolupracovníka

Číst článek

Podle webu České televize obvinila policie advokáta i jeho spolupracovníka minulý rok v lednu. Detektivové při vyšetřování využili také policejní odposlechy v advokátní kanceláři MSB Legal, kterou Michal spoluvlastní.

Prodej v roce 2015

Jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz, prodej pozemků, o který v případu jde, uskutečnil asi v polovině roku 2015. Předmětem prodeje byly údajně akcie takzvané evropské společnosti Randwick Trade, která pozemky v Praze-Hodkovičkách vlastnila.

Tato firma měla sídlo v Česku, jejím majitelem ale byla firma Varvedi z Kypru. Pozemky navíc ještě předtím ovládala další kyperská firma s názvem Certonia, zastupovaná také lidmi kolem kanceláře MSB Legal.

Několik kauz

Dozorující státní zástupce Adam Borgula v lednu uvedl, že muži podle něj nepodali za kyperskou společnost daňové přiznání a daň neuhradili, ačkoliv nastalo zdanitelné plnění. Podle vyšetřovatelů tak způsobili škodu přes 38 milionů korun.

Vymysleli si pseudokauzu a pak u mě rybařili, stěžuje si Rittigův advokát u Ústavního soudu

Číst článek

„Dle nás mělo ke zdanitelnému plnění dojít. Tímto měli zkrátit daň o zhruba 38 milionů korun,“ uvedla tehdy šéfka pražského Vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová.

Michal spolu s Rittigem figuruje v několika kauzách, mimo jiné jde o případ údajného vyzrazení utajované zprávy BIS nebo kauzu zakázek pražského dopravního podniku (DPP).

Michal také čelil obvinění v kauze údajného vyvedení 20 milionů korun z petrochemické firmy Oleo Chemical, kde byl pravomocně zproštěn obžaloby. V jeho neprospěch však podal dovolání státní zástupce.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme