Policie do Česka přivezla posledního člena tzv. Berdychova gangu. Ukrýval se u Seattlu

Čeští kriminalisté v pátek přivezli z USA Jaromíra Prokopa, posledního člena takzvaného Berdychova gangu, odsouzeného za únos a smrt zlatníka z roku 1996 a loupežná přepadení dalších lidí. Na twitteru to uvedla policie. Americká policie po spolupráci s českými vyšetřovateli Prokopa dopadla loni na jaře, český soud mu už dřív v jeho nepřítomnosti uložil 13,5 roku vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie přivezla z USA posledního člena tzv. Berdychova gangu, který se ukrýval u Seattlu

Policie přivezla z USA posledního člena tzv. Berdychova gangu, který se ukrýval u Seattlu | Zdroj: Repro Policie ČR

Policie na twitteru uvedla, že se pro ni v pátek odpoledne po letech definitivně uzavřel případ Berdychova gangu.

Dnes odpoledne se pro @Policie ČR po letech definitivně uzavřel případ tzv. Berdychova gangu. Letadlo s posledním z odsouzených dnes ve 13.10h přistálo na pražském letišti a poslední “Berdychovec” je za mřížemi. #policiepp

policie.cz/clanek/policie…

17:58 – 28. 05. 2021

14 294

Muž skončil v jedné z pražských věznic, napsala na webu mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Prokopa nejmenovala, oznámení ale připojila ke starší zprávě o jeho zadržení v USA.

Únosy, vydírání, loupeže

Prokopa policie ve Spojených státech dopadla loni v dubnu, skrýval se v okolí Seattlu. Ministerstvo spravedlnosti ještě před tím zažádalo o Prokopovo vydání do Česka.

Žádost o extradici posuzuje americké ministerstvo spravedlnosti, rozhoduje pak o ní soud a po něm ještě ministr zahraničních věcí USA.

Gang pojmenovaný po Davidu Berdychovi měl podle pravomocného rozsudku na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů.

Policie dopadla posledního člena Berdychova gangu. Muž s iniciály J.P. se skrýval nedaleko Seattlu

Číst článek

Uprchlý Prokop byl odsouzen za stejné činy jako Berdych. Loni se při zadržení prokázal falešným průkazem.

Policejní mluvčí Rendlová tehdy uvedla, že Prokop v USA používal desítky padělaných dokladů a vedle padělání se dopouštěl majetkové trestné činnosti.

„Jediná fotografie, který byla, pocházela z devadesátých let z občanského průkazu,“ uvedl ve videu policie podplukovník kriminální policie s tím, že nikdo nevěděl, jak Prokop v současnosti vypadá.

„Využíval veškerých možností, ať bundy, kapuci, mikiny, kšiltovky, brýle. Nechal si narůst vousy, využíval vozidla s tmavými skly. Když někde parkoval, parkoval za různými objekty,“ popsal Prokopovy taktiky dále podplukovník.

Obviněno přes 50 lidí

Kauza takzvaného Berdychova gangu bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky.

Skupina desítek lidí kolem Davida Berdycha si svou trestnou činností přišla údajně na více než 100 milionů korun, první zločiny podle žalobců spáchala v roce 1995.

Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých. V souvislosti s činností skupiny bylo dosud obžalováno nebo obviněno přes 50 lidí.

Jako poslední ze skupiny zůstal ve vězení Berdych odsouzený na 15 let za loupeže a únosy. Soud jej podmínečně propustil z vězení v červnu 2015 poté, co si odpykal více než dvě třetiny trestu.

ČTK, btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme