Policie dohlédne na bezpečnost státníků i shromážděných lidí

Jen krátce po nedávné návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva zažije Praha další mimořádná bezpečnostní opatření. Na pohřeb Václava Havla přijedou státníci z mnoha zemí, mimo jiné i 15 prezidentů. Na jejich bezpečnost dohlédne 900 policistů, smuteční hosty bude z letiště odvážet 70 speciálních vozů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občané se loučí s Václavem Havlem u Pražského hradu | Zdroj: ČTK

Podle Veroniky Hodačové z policejního prezidia je bezpečnostní zajištění pohřbu do určité míry mimořádné, především kvůli velice krátkému času na přípravu. „Vše se připravuje na základě stále aktualizovaných informací a z tohoto hlediska je to velmi náročné,“ uvádí.

„Musela se například urychleně sehnat vozidla pro přepravu delegací, přepravní služba standardně nedisponuje takovým počtem vozidel a musela se zapůjčit od jiných bezpečnostních sborů nebo přes Kancelář prezidenta republiky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Veronika Hodačová z policejního prezidia a Jan Jánoška ze Zelené vlny upozorňují ve Světě o osmé na bezpečnostní opatření a dopravní omezení během pohřbu

Mimořádná situace si také vyžádala mimořádné personální zajištění. Během tří dnů jsou nasazeny zhruba 2 tisíce policistů. Dnes bude policie koncentrována především v okolí letiště a Pražského hradu, aby dohlédla jak na zahraniční delegace, tak na klidný průběh shromáždění veřejnosti.

Zahraniční státníci budou mít svoje ochranky, které nyní velice úzce spolupracují s českými bezpečnostními složkami. „Díky zkušenostem, které naši ochránci mají z minulosti s ochranou jednotlivých státníků, se dají zvládat přípravy i ve velice krátkém čase,“ ujišťuje Hodačová.

Policie bude dopravu zastavovat jen krátkodobě

Trasy z ruzyňského letiště na Pražský hrad se nejvíce dotkne také omezení dopravy. Přesný popis se sice kvůli bezpečnosti státníků nezveřejnil, ale dá se očekávat, že trasa povede po Evropské ulici. Delegace přijedou ke Zlaté bráně katedrály svatého Víta.

„Policie bude provoz zastavovat pouze krátkodobě při průjezdu jednotlivých kolon. S největším omezením by měli řidiči počítat nejvíce mezi 9. a 11. hodinou a pak mezi 15. a 17. hodinou při převozu delegací zpět,“ upozorňuje Ondřej Jánoška ze Zelené vlny Radiožurnálu.

Na Pražském hradě platí zákaz zastavení už od včerejška a skončí dnes v 15 hodin. Týká se Hradčanského a Loretánského náměstí, Pohořelce a ulic Loretánská a Na Opyši.

Hradčanské náměstí bude pro veřejnost přístupné od Kanovnické a Nerudovy ulice, horní část Zámeckých schodů bude uzavřena.

Mimopražští ať nechají auta na kraji Prahy

Pokud by chtěli lidé přijet v souvislosti s pohřbem prezidenta Václava Havla vozem do Prahy, měli by využít záchytná parkoviště na krajích města u stanic MHD Nové Butovice, Opatov, Chodov, Ládví, Rajská zahrada, Černý Most, Palmovka, Radotín, Nádraží Holešovice, Běchovice nebo Depo Hostivař.

„Rozhodně nedoporučuji parkovat na parkovištích nákupních center, protože ta teď před Vánoci doslova praskají ve švech,“ říká Jánoška.

Nejvíce hlav států přijelo do Česka v listopadu 2002 na pražský summit Severoatlantické aliance. K ostře sledovaným událostem minulých let patří i výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky z roku 2000, summit Evropské unie a Spojených států z dubna 2009 a americko-ruský summit z loňského dubna.

Bezpečnostní opatření v průběhu státního pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla

Ladislav Dvořák, Petr Kořínek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme