Policie dopadla e-mailového vyděrače

Krátce poté, co policie v Pyšelích u Prahy dopadla pravděpodobného kyanidového vyděrače, spadla klec i nad dalším anonymem. Ostravští policisté zatkli v pátek mladíka, který e-mailem hrozil, že nechá vybuchnout bomby v Praze a Brně, pokud nedostane od státu 50 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice PC | Foto: Jan Rosenauer

Zadržený devatenáctiletý učeň má trvalé bydliště na Ostravsku. Už loni byl policií stíhán pro obdobnou činnost. Jako mladistvý a bezúhonný dostal tehdy podmíněný trest.

S výhrůžkou se ozval minulé pondělí ministerstvu vnitra e-mailem, ve kterém vyhrožoval bombovým útokem v Praze a Brně. Za neodpálení náloží původně požadoval 840.000 korun. Ve čtvrtek hrozbu zopakoval na adresu televize Nova a zvýšil požadavek na 50 miliónů. Dalšími e-maily pak upřesňoval složení peněz.

E-maily mladík odesílal prostřednictvím jednoho ostravského providera. Policie si pro něj přijela v okamžiku, kdy měl praxi na učilišti. S kriminalisty poté bez problémů komunikoval a ke všemu se doznal. Prý chtěl zkusit, jestli jeho pokus vyjde a také se nechal inspirovat podobnými případy z poslední doby.

Učeň neměl komplice a policie u něj nenašla ani žádné výbušniny. "Pocházel z dobře situované rodiny, byl znalý výpočetní techniky na dobré úrovni, nicméně nepotvrdily se informace, že by byl tak brilantním hackerem, že by splnil veškeré výhrůžky, například zahackování serveru ministerstva vnitra nebo poškození dat jiných společností," dodává kriminalista Rostislav Chobola.

Vyšetřovatel mladíka obvinil z pokusu o vydírání. V neděli ho soudce vzal do vazby. V případě odsouzení mu hrozí trest od pěti do dvanácti let vězení.

Policie: Kyanidový vyděrač mlčí, důkazů máme dost

Za mřížemi už je od minulé soboty také další vyděrač, známý pod přívlastkem kyanidový. Hrozil totiž pražským nemocnicím, že pokud nedostane 300 miliónů, otráví v nich jídlo. Zadržený muž sice stále odmítá na policii vypovídat, ale vyšetřovatelé přesto tvrdí: v Pyšelích jsme zadrželi skutečného vyděrače.

Pachatele podle policie usvědčuje dostatek přímých důkazů. Objevila u něj v bytě i dvě lahvičky roztoku kyanidu draselného. Experti nyní zkoumají, zda jde o stejnou látku, jaká byla nalezena v nemocnici U Apolináře. Toto místo si muž nevybral náhodou, v nemocnici totiž před časem pracoval.

Speciální skupině kriminalistů se vyděrače podařilo odhalit během tří kontaktů. "V průběhu kontaktů jsme zajistili řadu stop, jak v souvislosti s telefonáty, tak s písemnými vzkazy. Udělal několik velkých chyb v souvislosti s vyhodnoceními expertizní činnosti jsme dospěli k jednoznačnému závěru, že to je on," popisuje pátrání šéf policejního týmu Ivan Smékal.

Policie dnes také potvrdila, že od vyděrače dostala ve čtvrtek 22. května další dopis, ve kterém hrozil, že budou umírat lidé. Víc ale odmítá prozradit, neboť se obává, že by mohlo být ohroženo vyšetřování podobných případů

Třicetiletý muž, který měl už v minulosti dvakrát problémy se zákonem, byl zatčen v pátek večer v Pyšelích na Benešovsku, kde se svou rodinou žil. V sobotu pak vyslechl obvinění z trestného činu pokusu o vydírání a Obvodní soud pro Prahu 2 jej poslal do vazby. Pokud mu bude vina prokázána, hrozí mu pěti do dvanácti let vězení.

Policii zaměstnávají další vyděrači

Policie nadále pátrá po dalších dvou vyděračích, kteří požadují od státu milióny. Jeden poslal minulý čtvrtek výhrůžný dopis ministerstvu vnitra, v němž vyhrožuje výbuchy náloží v Praze. Žádá 200 miliónů, které mu má policie shodit z vrtulníku.

Sérii případů začal v březnu dosud neznámý vyděrač, který hrozil pumovými výbuchy na Olomoucku. S policií komunikoval telefonem a poštou a žádal 10 miliónů. Aby policisty přesvědčil o vážnosti svého záměru, připevnil výbušninu u železničního mostu v Olomouci. Žádný z balíků peněz, které podle jeho pokynů shodila policie na 25 místech střední Moravy, si však nevyzvedl. Své hrozby nesplnil a policie pak balíky sesbírala.

Dušan Valenta, Jana Zemanová, Andrea Čánová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme