Policie dopadla obchodníky s lidskou tkání

Detektivové odhalili případ vývozu lidské kůže mrtvých dárců do zahraničí. Dnes ráno zadrželi pět zaměstnanců tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno - Bohunice, které viní z toho, že odebranou kůži prodávali do Nizozemska. Na nelegálním obchodu měli pachatelé vydělat necelý milion korun. Konečná částka však může být ještě několikanásobně vyšší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní vůz

Policejní vůz | Foto: Jan Rosenauer

Mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová uvedla, že případ je staršího data a o průběhu vyšetřování nemocnici zatím nikdo oficiálně neinformoval.

"Jedná se o progresi rok trvajícího případu v tom smyslu, že pokud ten člověk není pravomocně odsouzen, tak je nevinný. Proto z toho žádné okolnosti vyvozovat nemůžeme, není možné s ním rozvázat pracovní poměr nebo cokoliv," uvedla Nesvadbová.

Peníze si lékař, lékařka a tři pracovníci odběrového týmu tkáňové banky nechávali vyplácet na svoje soukromé účty. Jak informovala mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová, operace Human odstartovala v říjnu 2003, kdy detektivové získali první informace o nelegálním vývozu lidské kůže.

Pětice nelegálním obchodem zatím získala asi milion korun, podle Kosinové však lze o čekávat až několikanásobné navýšení. Všichni nyní čelí obvinění z trestného činu nedovoleného nakládání s tkáněmi a orgány. Za to jim hrozí až pětileté vězení. Vyšetřování probíhá na svobodě.

Tkáňová banka Fakultní nemocnice Brno byla založena v roce 1952 a patří k nejstarším v České republice. Banka uchovává lidské tkáně a buňky, které jsou pak využívány při transplantacích.

Lenka Rákosová, Zuzana Kopuletá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme