Policisté obvinili 20 lidí kvůli výrobě drog. V jedné z varen zajistili 22 kilogramů metamfetaminu

Policisté z Národní protidrogové centrály (NPC) obvinili ve dvou případech celkem 20 lidí kvůli výrobě metamfetaminu. V jedné z varen zajistili zatím největší množství této drogy na jednom místě, přes 22 kilogramů. Léky s obsahem pseudoefedrinu dováželi podezřelí z Polska. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí centrály Jakub Frydrych.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metamfetamin (ilustrační foto) | Foto: Národní protidrogová centrála | Zdroj: iROZHLAS.cz

„NPC v uplynulých dnech finalizovala prověřování průmyslové výroby metamfetaminu dvou zločineckých sítí osob. Laboratoře na výrobu metamfetaminu se nacházely na území Karlovarského, Plzeňského a Středočeského kraje a hlavního města Prahy,“ uvedl Frydrych. Podle hlavní vyšetřovací verze chtěli pachatelé vyvážet převážnou část vyrobené drogy mimo území Česka.

Výchozí látku pro výrobu metamfetaminu představoval podle Frydrycha pseudoefedrin extrahovaný z léčiv dovážených z Polska. „Léky (…) dováželi pachatelé v osobních automobilech, sofistikovaně ukryté například do originálních obalů různého zboží, třeba velkých balení granulí pro psy,“ upřesnil mluvčí.

Více než tuna marihuany a 305 pěstíren. Protidrogová centrála zabavila rekordní množství drog

Číst článek

Podotkl, že v jedné z varen se policistům podařilo zajistit přes 22 kilogramů už zabalených a nadepsaných krystalů drogy. Podle Frydrycha jde o zatím největší množství metamfetaminu nalezeného na jednom místě.

Při realizaci zajistili policisté také čtyři kilogramy metamfetaminu v nedokončené fázi výroby, několik kilogramů tablet s obsahem pseudoefedrinu, další chemické látky potřebné pro výrobu drogy a také více než 2,5 milionu korun.

Akce Stříbro a Štaflík

Organizované skupiny podle mluvčího provozovaly trestnou činnost dlouhodobě, opakovaně, v téměř pravidelných intervalech a na více místech. Tvořili je téměř výhradně pachatelé původem z Vietnamu. „Jednalo se z velké části o osoby s kriminální minulostí, často drogovou trestnou činností,“ doplnil Frydrych.

Při akci Stříbro bylo na území České republiky zadrženo a obviněno 12 lidí a při akci Štaflík osm osob. Za výrobu a nakládání s omamnými látkami jim v případě prokázání viny hrozí až 12 let vězení. Mluvčí upozornil na to, že nelze vyloučit, že jejich trestní stíhání bude rozšířeno.

V rámci případu Stříbro se policistům podařilo propojit trestnou činnost pachatelů s několika velkými černými skládkami chemických látek zajištěných na území severozápadních Čech, jež byly odpadem z průmyslové výroby metamfetaminu a zdrojem nebezpečného zamoření okolního prostředí.

„Využívané objekty jsou kontaminovány toxickými látkami a pro jejich další využití je nezbytná sanace," uvedl Frydrych. Mapa odhalených varen je zveřejněna na webových stránkách.   

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme