Policie drží osm vzácných obrazů, údajně majetek Radovana Krejčíře

Vzácné a drahé obrazy například od Jana Zrzavého nebo Václava Špály chtěla nabídnout do aukce matka uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře Naděžda. Plátna ale zabavila policie kvůli podezření, že jde o díla, která byla v Krejčířově vile v době jeho zatýkání. Obrazy Jana Zrzavého a dalších známých malířů se mohly podle policistů prodat až za osmdesát milionů korun. Plátna za vyvolávací cenu asi 18 milionů korun měla být vydražena už na nedělní aukci na pražském Žofíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř | Foto: www.rkrejcir.com

Policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zajistili v pátek večer v pražské galerii Pictura osm obrazů, které prý patří uprchlému Radovanu Krejčířovi. Jak Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek, policie se domnívá, že nejsou majetkem Naděždy Krejčířové, ale právě jejího syna. "V tuto dobu jsou obrazy zajištěny na bezpečném místě," dodal mluvčí.

Krejčířova matka Naděžda už před týdnem vydělala skoro 14 milionů korun na prodeji známek, které jí zůstaly po zmizelém manželovi Lambertovi. Peníze by údajně mohly pomoci Radovanu Krejčířovi, který má zřejmě v jihoafrickém exilu finanční problémy.

Příkaz k zabavení obrazů vydal Městský soud v Praze. I když policisté postupovali slušně, Michal Šeba - majitel galerie Pictura, která měla obrazy dražit, se cítí poškozený: "To je samozřejmé, že jsme utrpěli velkou materielní i nematerielní škodu. Ty obrazy by byly vydraženy minimálně za 18 miliónů a jistě některá díla by nastoupala závratně. Takže co se týče materielního poškození, je dost značné. A co se týče pověsti a úrovně té konkrétní aukce, samozřejmě tím velmi trpí."

Michal Šeba si také přeje, aby se vše rychle vyřešilo: "Já předpokládám a doufám, že se obrazy zase vrátí k majitelce. A že se jejich prodej uskuteční."

Radovan Krejčíř, který je v Česku stíhaný za majetkové a násilné trestné činy, je už skoro rok - od 21. dubna 2007 - v Jihoafrické republice. Tam na falešný pas přicestoval ze Seychelských ostrovů. Krejčíř je seychelským občanem, na ostrovy se dostal po útěku z České republiky. Soud v Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Jihoafrická republika nemá Krejčíře vydávat do Česka k trestnímu stíhání. Soudce rozhodnutí zdůvodnil i tím, že mnoho z činů, kvůli kterým je Krejčíř v České republice stíhaný, není v JAR trestných.

Jitka Hanžlová, Šárka Slezáková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme