Policie eviduje stovky případů odcizování peněz takzvaným skimmingem

Stále sofistikovanější metody používají původci takzvaného skimmingu, tedy kopírování dat z platebních karet. Podle policie nemá zákazník banky při výběru peněz téměř šanci rozeznat, jestli je bankomat skimmovacím zařízením opatřen. Policie v Česku ročně eviduje stovky takových případů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankomat | Foto: Tomáš Adamec

Policie lidem radí, aby si při zadávání PIN kódu zakryli klávesnici. Není totiž pravda, že zloději skenují PIN z tlačítek. V drtivé většině případů kód natočí na skrytou kameru, data z karty přečtou díky zařízení v liště, připevněné na otvor pro kartu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byl šéfredaktor serveru Měšec Dalibor Chvátal

„Pachatelé si vybírají bankomaty, které nejsou vybaveny kamerovým systémem, jdou tou jednodušší cestou, protože když jsou vybaveny kamerovým systémem, tak je tam minimálně zvýšené riziko, že by si toho někdo mohl při instalaci zařízení všimnou, ať už třeba obsluha, která bankomat on-line sleduje nebo někdo, kdo záznam pravidelně vyhodnocuje,“ říká šéfredaktor serveru Měšec Dalibor Chvátal.

Policie minulý týden zadržela v Praze hned dvě organizované skupiny z Balkánu, které do Česka jezdily několikrát ročně, peníze vybírali jejich komplicové třeba v Keni, Austrálii nebo Spojených státech. Třetí skupina, která na území hlavního města tuto trestnou činnost páchá, jí ale zatím uniká.

Na bankomaty dohlíží pracovníci bank a také společnosti, které pravidelně provádějí údržbu a doplňují hotovost, si všímají nestandardního zařízení, které tam je.

Skimming se týká také Plzně, Karlových Varů a dalších měst. Škody jdou do milionů.

Naďa Bělovská, Petr Kořínek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme