Přepisováním pokut si olomoučtí policisté mohli ‚vydělat‘ 6 500 korun. Hrozí jim pět let vězení

Dva olomoučtí policisté vypisovali pokuty do bloků přepisovacím perem, takzvaným rollerem. Poté, co řidiči zaplatili a obdrželi potvrzení, nahradili původní částku nižší. Rozdíl si nechali. Uvedla to mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová. Inspekce oba muže obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a zpronevěry. Hrozí jim až pětiletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté takto okradli podle Práva celkem čtrnáct řidičů především z Polska a České republiky. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policisté podle Nguyenové vypsali povinné údaje na bloku propisovací tužkou, ale výši pokuty rollerem. „Na dílu pokutového bloku, který se odevzdává nadřízenému, částku smazali a přepsali ji na nižší,“ popsala mluvčí. Jako první o prohřešku policistů informoval deník Právo

Personální průvan: nový šéf bezpečnostní inspekce Dragoun stihl za rok vyměnit pětinu příslušníků

Číst článek

„Díl B předali po zaplacení přestupci a u dílu A pokutového bloku, který se odevzdává nadřízenému, částku smazali a přepsali ji na nižší,“ dodala mluvčí GIBS.

Policisté takto okradli podle Práva celkem čtrnáct řidičů především z Polska a České republiky, kterým dávali pokuty ve výši, kterou byli ochotní zaplatit na místě.

„Dva policisté od října 2018 do července letošního roku ukládali řidičům pokuty příkazem na místě, z nichž část finančních prostředků neodevzdali, a obohatili se tak nejméně o 6500 korun,“ řekla Nguyenová. Jeden z nich pak okradl dalšího řidiče sám, „vydělal“ si tak dalších 200 korun.

Nejvyšší rozdíl mezi uloženou pokutou a tou, kterou následně policisté napsali do odevzdaného bločku, byl 800 korun. Řidič tedy zaplatil na místě tisíc korun, policisté ale do kolonky zpětně dopsali 200.

Na jejich chování nakonec přišla GIBS společně s krajským policejním ředitelstvím. Dvojici mužů už nadřízený do doby, než bude vynesen pravomocný rozsudek, dočasně zprostil výkonu služby.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme