Policisté a hasiči dostanou 2000 nových aut. ‚Začíná očekávaná obměna,‘ představil část vozů Hamáček

Policisté a hasiči letos dostanou přes 2000 nových vozů. Novinářům to řekl ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD, který v pondělí představil prototypy prvních 865 vozidel.

fotogalerie Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První dodávka aut bude sloužit takzvaným prvosledovým hlídkám, které zajišťují rychlý zásah na místě činu, dopravní policii a dalším uniformovaným policistům.

Dodá ji automobilka Škoda Auto, která se jako jediná přihlásila do tendru vypsaného letos poté, co mnohem větší výběrové řízení na policejní auta za 2,25 miliardy korun zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na vozidla má v letošním roce ministerstvo vnitra 950 milionů korun.

„Konečně je tady hmatatelný výsledek úsilí posledních let,“ uvedl policejní prezident Jan Švejdar.

Stávající policejní auta jsou podle něj již často v havarijním stavu, některá mají najeto přes 400 tisíc kilometrů. „To už nejsou ani vozidla, to je skanzen,“ prohlásil. Náklady na opravu vozů jsou podle něj obrovské, stává se také, že auta nemohou vyjet do služby.

Nové vozy Škoda Octavia Combi mají zejména mnohem výraznější světelnou signalizaci. „V poslední době přibývá nepozorných řidičů,“ vysvětlil Švejdar. Nové majáky podle něj lidé již nemohou přehlédnout. Auta mají také větší úložné prostory, některá pak disponují bezpečnostním rámem, který je chrání při nárazu. Smlouvu na prvních 865 vozů podepsalo ministerstvo podle Hamáčka v pátek.

„Takže dnes symbolicky začíná tolik očekávaná obměna vozového parku policie, který byl dosud v katastrofálním stavu,“ uvedl v pondělí ministr vnitra Jan Hamáček.

Dalších 300 mikrobusů podle něj nakoupí vnitro podle rámcové smlouvy, dále vypíše nová výběrová řízení na civilní i policejní auta. Hasiči by pak do konce roku měli dostat 152 nových vozů. Ani 2000 nových aut ale podle Hamáčka nestačí, chce měnit vozidla každý rok.

Spor o nová auta

Ministr také připomněl, že stále trvá spor vnitra a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vnitro podalo o prázdninách na úřad správní žalobu kvůli zrušení tendru za 2,25 miliardy korun.

Vnitro žaluje antimonopolní úřad. Vadí mu zrušení tendru na policejní auta za dvě miliardy

Číst článek

Hamáček trvá na tom, že podmínky tendru nebyly diskriminační. Antimonopolní úřad podle něj neprokázal, že ministerstvo porušilo zákon. Antimonopolní úřad si za svým rozhodnutím stojí.

Vítěz zrušeného výběrového řízení měl s ministerstvem uzavřít rámcovou dohodu na dodávku osobních aut v policejním i běžném provedení na léta 2018 až 2021. Podle antimonopolního úřadu technické podmínky tendru zvýhodňovaly automobilku Škoda Auto.

Jako problematické viděl omezení provedení aut na typy sedan a hatchback, požadavek na pětidveřovou karoserii i stanovení rozměrů interiéru vozů.

Poslední velká obměna policejních aut se podle Švejdara uskutečnila v letech 2009 až 2011, kdy jich policie vyměnila zhruba 1800. Dalších 477 Octavií nakoupili policisté v roce 2015.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) představil prototypy prvních 865 nových policejních vozidel. | Foto: Michaela Danelová

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme