Švejdar: Policisté se dočasně vrátí z Iráku do Česka, výcviková mise ale nekončí

Pětice českých policistů, kteří se podílejí na výcviku iráckých policistů, se dočasně přesune do Česka. Důvodem je přerušení mise po pátečním zabití íránského generála Kásema Solejmáního. Na twitteru o tom informoval policejní prezident Jan Švejdar. „V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku,“ uvedl.

Praha (Aktualizováno: 13:50 9. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Jan Švejdar | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová ČTK řekla, že stažení policistů nesouvisí s vývojem bezpečnostní situace. Zdůraznila přitom, že mise policistů nekončí.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) posléze řekl, že policisté budou v Česku čerpat dovolenou. „Ve chvíli, kdy nemohou pracovat, je to nejlepší řešení,“ vysvětlil. 

Čeští policisté cvičí irácké kolegy od roku 2017. Vyučují je základní policejní činnosti z taktického i administrativního hlediska. Mise se střídají po šesti měsících, na místě je vždy pět členů policejního sboru. „Iráčtí policisté z výcvikového tábora odjeli, v současnosti tedy není komu předávat zkušenosti,“ doplnila Rendlová.

Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu, se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku.

12:53 – 09. 01. 2020

8 69

Bezpečnostní rada státu

Kvůli situaci kolem konfliktu Íránu a Spojených států se ve čtvrtek dopoledne ve Strakově akademii sešla Bezpečnostní rada státu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání uvedl, že policisté, čeští vojáci i další občané v Iráku jsou v bezpečí. Dodal, že pro případnou evakuaci čtyřiceti vojáků a pěti policistů má Česko blokované prostředky. Rada konstatovala, že situace je aktuálně stabilizovaná a napětí se snižuje.

Na schůzku s šéfem vlády dorazila také irácká velvyslankyně Sundus Umar Alí Albajrakdárová.

Situace je napjatá od minulého pátku, kdy Američané na letišti u Bagdádu zabili íránského generála Kásema Solejmáního.

Írán ve středu odpověděl raketovými útoky na dvě základny, kde jsou americké jednotky, ale nikoliv čeští vojáci.

miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme