Policie k nehodě speciálu: protokolář Kruliš v BMW mohl jet, zákon nikdo neporušil

Jízdou Vladimíra Kruliše nebyl porušen právní předpis ani interní akt řízení. K takovému závěru došlo Policejní prezidium, které prověřovalo nehodu sportovního speciálu BMW i8, které má zapůjčené jihomoravská dálniční policie. Přítomnost civilisty v policejním voze je podle prezidia - i přes nařízení ministerstva vnitra - v pořádku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš (na snímku z 29. května) | Zdroj: ČTK

Dopravní nehodu, která se stala na konci května v Brně, prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Policejnímu prezidiu nicméně krátce po nehodě postoupila část případu, a to: jak se do policejního vozu, který má sloužit k výkonu práce policie, dostal zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš (SPO). Tedy civilista.

V době návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji byla naplánovaná i prezentace policejní techniky. A její součástí bylo i představení služebního vozidla BMW i8 za čtyři miliony korun, které policie obdržela jen několik týdnů před nehodou.

„Na zajišťování bezpečnosti prezidentské návštěvy se společně s jihomoravskou policií standardně podíleli i pracovníci z Kanceláře prezidenta republiky, tedy mimo jiné i hradní protokolář Vladimír Kruliš. Ten v průběhu prezentace techniky projevil zájem o praktickou ukázku vozidla BMW i8,“ popsala osudný večer policejní mluvčí Iveta Skupien.

Prezident Zeman už dříve Krulišovu přítomnost ve voze vysvětloval „láskou k rychlým sportovním automobilům“, a proto by prý byl tolerantní (více si můžete přečíst ZDE).

Svolení od nejvyššího

Svolení k jízdě Kruliše ve sportovním speciálu dal sám krajský ředitel Leoš Tržil. „Za podmínky, že bude provedena až po ukončení oficiální části prezidentského programu, tedy po ukončení slavnostní večere po 20. hodině z důvodu, aby nedošlo k ohrožení plnění úkolů v rámci programu prezidentské návštěvy,“ popsala dále mluvčí s tím, že podrobnosti dopravní nehody s ohledem na vyšetřování zatím sdělit nemůže.

„V dopravních prostředcích mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů.“

nařízení ministerstva vnitra

Případ na prezidiu řešil odbor vnitřní kontroly. Ten nakonec dospěl k závěru, že jízda civilní osoby v policejním voze možná je, a to i přes nařízení ministerstva vnitra (viz box vpravo)

Server iROZHLAS.cz před časem upozornil, že oprávnění řídit BMW i8 měla zhruba třicítka osob. Podle smlouvy o výpůjčce vozu, kterou má redakce k dispozici, mohla policie vůz používat k „obvyklým účelům".

„Spektrum plněných zákonných úkolů je velmi široké a policie při něm využívá prostředků represivního i preventivního charakteru, včetně prezentace techniky. Projížďka civilní osoby ve služebních vozidlech nebo jiná praktická ukázka policejní techniky je tedy možná v případě, že je tato možnost na veřejné prezentační akci možná s ohledem na konkrétní podmínky dané akce a možnosti prezentujících policistů,“ argumentuje mluvčí Skupien, proč se Kruliš do vozu i přes jasné nařízení ministerstva mohl posadit.

BMW i vrtulník

„Toto oprávnění v minulosti bylo, a je v praxi využíváno i ve vztahu k zástupcům médií, kteří měli možnost zúčastnit se jízdy ve služebním prostředku, ať už se jednalo o vozidlo, vrtulník či jinou policejní techniku v rámci její prezentace, či prezentace policejní práce,“ uvedlo prezidium v tiskové zprávě.

Nehoda policejního BMW s prezidentovým mužem: hasiči zveřejnili fotky havarovaného vozu

Číst článek

K nehodě pak došlo kvůli zdravotní indispozici policisty, který vůz řídil. Mluvčí zopakovala, že Kruliš seděl na místě spolujezdce a jízdu schválil nadřízený řidiče.

„Z výše uvedeného je patrné, že nedošlo ani k porušení smluvních podmínek se soukromou společností, neboť vozidlo bylo zapůjčeno k plnění služebních úkolů a řidičem byla oprávněná osoba uvedená ve smluvním seznamu,“ uzavřela mluvčí s tím, že spolupráce se společností, která BMW zapůjčila, i nadále pokračuje. To pro server iROZHLAS.cz potvrdil také zástupce firmy.

Policie si nové BMW i8 od firmy převezme příští týden. Samotnou dopravní nehodu nadále šetří generální inspekce.

Zástupce šéfa hradního protokolu Kruliš v pondělí opustil Fakultní nemocnici Brno. Utrpěl zlomeninu dvou obratlů, prodělal dvě operace páteře. Policista, který vůz řídil, v nemocnici zůstává ve vážném stavu.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme