Policie kontrolovala v Praze lidi na koloběžkách. Hlídala dodržování pravidel i jízdu pod vlivem alkoholu

V centru Prahy policisté kontrolovali jezdce na koloběžkách. Akce začala odpoledne a skončila v 22. hodiny. Hlídky se zaměřovaly na dodržování pravidel bezpečnosti při jízdě, řekl pro Radiožurnál mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Během odpoledne několik lidí dostalo pokutu za jízdu na chodníku.

Praha (Aktualizováno: 22:21 25. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strážníci kontrolovali převážně dodržování dopravních předpisů. „Také se zaměřují na to, jestli nejsou lidé při jízdě na koloběžkách pod vlivem alkoholu nebo drog,“ vysvětlil Rybanský.

Opilý cizinec vrazil v centru Prahy na sdílené koloběžce do skupinky turistů. Zranil jednu ženu

Číst článek

Několik lidí už odpoledne dostalo pokutu. „V současné době mám informace, že bylo pokutováno několik osob a to převážně za jízdu na chodníku,“ dodal mluvčí kolem sedmé hodiny večer.

Před několik dny i kvůli nedodržování pravidel, za jakých by se měly koloběžky používat, vypovědělo hlavní město společnosti Lime, která v Praze půjčování koloběžek provozuje, memorandum z loňského září. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno.

Porušování pravidel

Podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) městu zejména vadí, že firma není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají.

Firma v Praze podle dřívějších informací provozuje 1500 koloběžek a za rok fungování zprostředkovala milion jízd. Společnost uvádí, že působí ve více než 120 městech. Poprvé se koloběžky objevily v kalifornské Santa Monice, následovalo San Francisco a poté se firma rozšířila po celém světě. Globálně firma uskutečnila 100 milionů jízd.

Společnost se často potýká s odporem městských samospráv kvůli stejným důvodům, které uvádějí politici v Praze.

Kromě firmy Lime v Praze fungují také bikesharink Rekola a carsharingové služby Car4way a Revolt. Od dubna na pražský trh vstoupila společnost Homeport, která nabízí sdílená elektrokola.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme