Každé dvě minuty se v EU ztratí dítě. Experti na jejich hledání z různých zemí se sešli v Praze

Až tři desítky oznámení o ztracených dětech řeší česká policie každý den. Někdy se dítě podaří vypátrat snadno, v některých případech je potřeba hledat i za hranicemi. Na to, jak lépe spolupracovat s kolegy v zahraničí, se zaměřuje mezinárodní konference, která se koná v Praze a na kterou přijelo více než 40 policejních specialistů z celkem 16 zemí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na osvojení dítěte se v Česku čeká dlouho. Hodně záleží také na samotných rodičích, kteří mají často odlišné představy. (ilustrační foto)

Zhruba každé dvě minuty někde v Evropě zmizí dítě (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

Do Česka přijeli experti z Kanady, Švédska, Velké Británie nebo Španělska. Probírat budou konkrétní případy ze své praxe a metody, které se v současnosti při pátrání po dětech používají. Své zkušenosti jim přinesli i specialisté z Interpolu a Frontexu – tedy Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

„Nejlepší cesta, jak ochránit české děti, je vědět, komu ve tři ráno zavolat na Maltě nebo ve Španělsku. Znát svého kolegu v jiné zemi, spolupracovat s ním, vyměňovat si zkušenosti a vědět, že se na něj může v případě ohrožení dítěte obrátit,“ říká Frank Hoen, předseda a zakladatel organizace Amber ALERT Europe. Byl by rád, kdyby si právě tuto znalost policisté z konference odnesli.

‚Vůbec nejedla a bez dovolení si brala bonbony.‘ Přečtěte si příběh zmizelé Valerie očima obviněné babičky

Číst článek

Česká policie má každý rok asi dva tisíce pohřešovaných dětí. Za prvních osm měsíců letošního roku to bylo už 1300 případů. „V současné době je v aktivním pátrání asi jedenáct dětí,“ řekl Radiožurnálu Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a prezident Evropské sítě policejních expertů pro problematiku pohřešovaných dětí.

Pátrání po dítěti s příznakem „dítě v ohrožení“ bylo za letošek vyhlášeno celkem v sedmnácti případech. O takových případech pátrání často informují média, jelikož policie potřebuje dostat k lidem a případným svědkům informace co nejrychleji.  

Souhrnné statistiky o tom, kolik dětí se ročně ztratí v celé Evropě, se dávají dohromady těžko, protože každý stát má odlišně nastavená kritéria, za jakých je dítě prohlášeno za pohřešované. Podle organizace Missing Children Europe ale lidé v unii každý rok nahlásí čtvrt milionu zmizelých dětí. To je jedno dítě každé dvě minuty.

Anna Horáčková, mpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme