Policie kontroluje dodržování zákazu. Tvrdý alkohol nahradily hlavně ovocné likéry

Z většiny obchodů a restaurací v Česku zmizel tvrdý alkohol. Zatímco obchodníci naříkají nad ušlými zisky, někteří organizátoři akcí si pochvalují, že díky částečné prohibici ubylo opilých. Policisté po celé republice pak průběžně kontrolují, jak provozovatelé nařízení ministra zdravotnictví dodržují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchody odstraňují alkohol z regálů

Obchody odstraňují alkohol z regálů | Zdroj: Reuters

Pokud prohibice potrvá několik měsíců, bude pro majitele nočních klubů likvidační, tvrdí Martin Nevtípil. Vlastní podnik v blízkosti Olomouce a nejvíc mu vadí, že se na zákaz nemohl lépe připravit.

„Hlavní problém byl ten, že vláda to nevyhlásila dopředu. Velkoobchody na to nejsou připraveny, nemáme možnost si nakoupit ani pořídit nízký alkohol, takže dopady budou určitě veliké, ztráty budou veliké. Jsem zvědavý, jak to vláda bude kompenzovat. Jestli nám dají odklady, když budou chtít zaplatit daně, protože když na to nevyděláme, nebudeme mít z čeho to zaplatit,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Blanka Mazalová navštívila noční klub na Olomoucku

Návštěvníci klubu teď pijí nejvíc ochucenou vodku, která se obsahem alkoholu vejde pod hranici dvacet procent.

„Včera, když jsme se to dozvěděli ve zprávách, okamžitě jsme startovali auto a jeli jsme ještě za spousty tisíc nakoupit alkohol. Dá se říct, že ve velkoobchodě jsme se o vozíky prali s ostatními prodejci. A když jsme chtěli dnes ráno dokoupit zboží, které jsme prodali včera večer, tak ve velkoobchodě už měli v podstatě stop stav, takže jsme se nedostali ani k lehkému alkoholu,“ dodává.

Podle přítomných hostů je sice atmosféra i bez tvrdého alkoholu stejná, Nevtípil ale odhaduje, že se návštěvnost snížila asi o třicet procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Blanka Mazalová zjišťovala, jak na zákaz tvrdého alkoholu reagují pořadatelé festivalů i stánkaři

Zákaz prodeje tvrdého alkoholu se týká i hudebních festivalů. Zatímco stánkaři na country festivalu v Bruntálu přišli o polovinu tržeb, organizátoři neskrývají nadšení. Opilých diváků je prý méně, na stáncích je navíc alkoholických nápojů i tak dostatek.

„Kdo si chce dát alkohol, tak tady má možnost medoviny, svařeného vína, piva. Takže není třeba pít na festivalech silný alkohol, ten ať si dá každý doma, když má chuť. Stánkaři tady prodávají na svůj účet, sami pro sebe. Takže nemáme z toho žádné zisky ani ztráty z prodeje alkoholu,“ říká organizátor Karel Soukup.

Myslí si, že mimořádné opatření možná dokonce přitáhne více diváků. „Protože ta atmosféra tady bude taková lepší. Takže rozpočet na žádný příští festival to určitě neohrozí.“

Kontroly podniků pokračují

Policisté se v Praze přes noc zaměřili na restaurace a herny, kde by mohlo hrozit, že je tvrdý alkohol návštěvníkům stále rozléván. Vedoucí směny městské policie Prahy 4 Radek Osecký ale nakonec prohlídky hodnotil kladně.

„Ve večerních hodinách bylo provedeno 25 kontrol. Nebylo zjištěno žádné porušení tohoto mimořádného opatření. Ve všech provozovnách byl alkohol uklizen, nebyl na žádném viditelném místě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl šéf speciálního vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera

Na některých místech se ale objevují problémy. Například v Týništi nad Orlicí policisté, strážníci a celní správa večer při opětovné kontrole zjistili, že majitel baru a diskotéky zákaz nedodržel. Do půl hodiny ale vystavený tvrdý alkohol zmizel.

„Zjistili jsme, že nařízení není dodržováno. Jednalo se o provozovny téhož provozovatele, kterého jsme na nedostatky upozornili. Alkohol, ač tvrdili, že nerozlévají, neprodávají, tam měli vystavený,“ potvrdil zástupce velitele strážníků Martin Kudláček.

Už 22 lidí obvinila policie v kauze otrav metanolem, dalších 10 zadržela. V nemocnici je momentálně 35 pacientů po otravě, obětí je 19. A objevují se stále další závadné vzorky lihovin.

Úplný zákaz prodeje a nalévání tvrdého alkoholu platí od pátku. Zmizet musí i z nápojových lístků. Zakázané je i pití z lahví, které by si do hospody nebo na diskotéku přinesli hosté. Majitelům podniků za to hrozí pokuta až 3 miliony korun.

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Opatření se ale možná zmírní. Uvažuje o tom ministersterstvo zdravotnictví. Částečná prohibice by tak mohla zůstat jen v některých regionech. Policisté před tím ale varují. Není totiž vůbec jisté, že všechny nebezpečné lahve už odhalili.

„Obecně musím říct, že není bezpečno nikde, protože nemáme přesně zmapovanou celou síť a kam až se to mohlo dostat. Distribuce probíhala poměrně živelně. To, že se teď pozastavil výskyt metylu v rámci republiky a je to soustředěné na jednom místě neznamená, že ještě někde nemůže být. Nebezpečí tady stále ještě trvá,“ zdůraznil šéf speciálního vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera.

Blanka Mazalová, Martin Pařízek, Martin Mašek, Miroslav Dvořák, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme