Kriminalisté se seznámili s důkazy k otravě Bečvy. K obsahu posudku se zatím odmítli vyjádřit

Vsetínští kriminalisté se seznámili se závěry znaleckých posudků k případu otrávené řeky Bečvy. Zároveň vyhodnotili související důkazní materiál a dokončují procesní úkony, jejichž provedení je nezbytné pro případné zahájení trestního stíhání, řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Konkrétněji se k obsahu posudku policie nevyjádřila.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K závažné ekologické havárii, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, došlo loni v září | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

Písemné vyhotovení posudku, které je pro prověřování ekologické havárie klíčové, obdržela policie v prvním květnovém týdnu. Poté uvedla, že o dalším vývoji v kauze by měla informovat veřejnost do konce měsíce.

Znalecký posudek k otravě Bečvy uvádí, že kyanidy do řeky vytekly z rožnovské Energoaquy. Firma to odmítá

Číst článek

Posudek vypracoval soudní znalec Jiří Klicpera, jeho obsah odmítl komentovat. V minulosti dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro jeho vyhotovení, poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru.

Už dříve policie uvedla, že otravu Bečvy prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli za něj hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti. Server iDNES.cz na začátku května uvedl, že posudek podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, její ředitel Oldřich Havelka to následně opětovně odmítl.

O firmě Energoaqua, o které server iROZHLAS.cz informoval už dříve, sídlí 16 kilometrů od místa otravy. Do řeky ústí stará kanalizace, která vznikla ještě za socialismu v dobách, kdy v areálu fungovala Tesla. Energoaqua zajišťuje v areálu, kde sídlí 55 firem, čištění odpadních vod. Odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již dříve označili kanál z rožnovského továrního areálu za možný zdroj otravy.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme