Policie kvůli Kořistkovi zkoumala i Topolánkovo konto

Odposlechy, prověřování bankovních kont, chystané domovní prohlídky. To vše provází korupční aféru Kořistka. Dnes vyšlo najevo, že elitní detektivové prověřovali dokonce konta šéfa ODS Mirka Topolánka i obviněných Jana Večerka a Marka Dalíka. Šéf ostravských státních zástupců pak odpoledne odvolal z případu svého podřízeného, který postup policejních specialistů posvětil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Foto: Otto Ballon Mierny

Podle obhájce obviněných Stanislava Devátého si policie v období před zahájením stíhání nechala u bank zjistit veškerý pohyb na účtech Topolánka, Dalíka i Večerka v době kolem inkriminované schůzky, na níž měl být nabídnut úplatek. "Nemám informaci o tom, že by šli do konta pana Kořistky," dodal Devátý.

Devátého kolegům dnes policie poprvé umožnila nahlédnout do vyšetřovacího spisu. "Do spisu nás pustili, ale ne k těm zásadním věcem," řekl Devátý. Postup policejních specialistů považuje za skandální. "Nebyl žádný zákonný důvod prověřovat konta a už vůbec ne předsedy opoziční politické strany," míní Devátý. Podle něj policie všechny aktéry kauzy pravděpodobně i odposlouchávala.

Tisk informoval o tom, že policie má k dispozici desítky hodin odposlechů všech hlavních aktérů kauzy, kteří se údajně po telefonu domlouvají, jak nabídku desetimilionového úplatku zatajit. "Pokud je pravda, že policie pouští ven tyto informace a na druhé straně odmítá obhájcům přístup k těmto věcem, je to skandální, to by si nedovolila ani StB," prohlásil.

Devátý také potvrdil informace Českého rozhlasu, že detektivové chystali u jeho klientů domovní prohlídky. Chtěli je provést den před jejich zatčením. "Bylo mi řečeno, že chtěli nařídit domovní prohlídky, což jim bylo soudem v Ostravě odmítnuto," řekl Devátý.

Nad postupem policistů tehdy dohlížel státní zástupce Martin Fraš. Slíbil jim také, že bude u soudu navrhovat pro Večerka a Dalíka vazbu. Detektivové je proto do Ostravy převezli vrtulníkem. Nakonec však oba vyslance ODS pustil Frašův nadřízený Josef Bláha na svobodu.

Dnes dokonce Bláha svého podřízeného z případu odvolal. Odmítl totiž zrušit obvinění Dalíka a Večerka, jak mu nařídilo státní zastupitelství. Fraš však trvá na svém. "Já si stále myslím, že to trestní stíhání je vedeno důvodně a že v době, kdy byli zadrženi, byly u nich dány důvody vazby," hájí svůj postup Fraš.

V pondělí Bláha rozhodne, jestli stíhání Dalíka a Večerka zastaví, jak to požaduje krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan dnes rozhodl o tom, že postup krajského státního zastupitelství bude podroben dohledové prověrce.

Policie viní Dalíka s Večerkem z toho, že unionistickému poslanci Zdeňku Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Stíháni jsou jako spolupachatelé s tím, že trestný čin spáchali vůči veřejnému činiteli. Za to by jim v případě prokázání viny hrozil rok až pět let vězení.

ODS od počátku tvrdí, že policie v této věci postupuje účelově, neprofesionálně a nezákonně. Žádá odchod ministra vnitra Františka Bublana a policejního prezidenta Jiřího Koláře, premiér a bývalý ministr vnitra Stanislav Gross za nimi však stojí.

Martin Hromádka, Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme