Policie kvůli veřejným zakázkám stíhá pět lidí, je mezi nimi i exposlanec ODS Hrbata

Nejprve je zadrželi a pak bez obvinění propustili. Jenže po půlročním tichém vyšetřování padla obvinění. Zpravodajský web Českého rozhlasu zjistil a ověřil, že protikorupční detektivové obvinili bývalého poslance za ODS a někdejšího náměstka ministra obrany Michaela Hrbatu. A spolu s ním i jeho kolegy z firmy Techniserv, v níž coby manažer pracuje. Celkem si vyslechlo obvinění pět lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec za ODS Michael Hrbata

Bývalý poslanec za ODS Michael Hrbata | Foto: Reprofoto ČT

Když v květnu loňského roku zasahovali zakuklení detektivové protikorupční policie v pražské firmě Techniserv, zadrželi při razii několik lidí. Mezi nimi byl i Michael Hrbata, bývalý poslanec za ODS, exnáměstek ministra obrany a někdejší zastupitel Vyškova. Detektivové nakonec po několika hodinách všechny propustili, obvinění si v té době nikdo nevyslechl.

„Byl jsem propuštěn bez obvinění,“ prohlásil tehdy Hrbata.

Celá policejní akce poté v médiích utichla, detektivové ale nakonec rozdali hned několik obvinění. „Došlo k zahájení trestního stíhání několika osob pro jednání související se zadáváním veřejných zakázek,“ uvedl předseda Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10 Richard Houdek. Více s ohledem na přípravné řízení sdělit odmítl.

Kdo je Michael Hrbata
Michael Hrbata působil od roku 2010 jako náměstek na ministerstvu obrany za Alexandra Vondry (ODS). Tehdy měl na starosti školství a personalistiku, mimo jiné připravoval i kariérní řád pro vojáky. Po odchodu z resortu přešel na Univerzitu obrany v Brně, kde se stal zástupcem rektora pro investiční rozvoj. Univerzita však místo v roce 2014 zrušila. Na začátku roku 2014 odešel z oblastní ODS, ke kroku ho vyzvali členové organizace.

Zpravodajský web Českého rozhlasu nicméně zjistil, že obvinění si vyslechlo celkem pět fyzických osob, mezi nimi například i státní zaměstnanci. Bývalý poslanec Michael Hrbata se k případu vyjadřovat nechtěl.

„Mám mlčenlivost, nemůžu k tomu nic říct. Nezlobte se. Běží některé věci, které policie šetří,“ uvedl Hrbata. Komentář odmítl s argumentem, že by si mohl přivodit postih za porušení mlčenlivosti.

Více neřekl ani Tomáš Dostál ze společnosti Techniserv. Ve své kanceláři nejprve nebral telefon a neúspěšný byl také pokus při volání na mobilní telefon, který Zpravodajskému webu Českého rozhlasu poskytla recepce Techniservu. „To je nějaký omyl,“ uvedl poté, co si vyslechl dotaz o loňské policejní razii, a ihned zavěsil. Na další telefony nereagoval a neodepsal ani na zaslanou SMS zprávu. A nedostupné bylo také vedení firmy.

Veřejné zakázky

Společnost Techniserv se zaměřuje na dodávky IT technologií pro státní správu, například pro ministerstvo obrany či další veřejné instituce. Pro Vojenský historický ústav třeba zpracovávala dokumentaci k přestavbě Armádního muzea a pro Vojenský technický ústav zase modernizovala letištní rádiová polohová návěstidla.

Objem veřejných zakázek společnosti Techniserv. | Foto: Reprofoto Veřejnézakázky.cz

Vůbec nejvíce zakázek dostává Techniserv podle veřejně dostupných rejstříků od státního podniku Řízení letového provozu, dále Fakultní nemocnice v Motole nebo ministerstva vnitra. Mezi další zadavatele zakázek u Techniservu patří Letiště Praha, Správa Pražského hradu nebo zmíněné ministerstvo obrany. Vůbec nejvíce zakázek pak od roku 2007 firma inkasovala v roce 2015.

Exposlance Hrbatu propustila protikorupční policie na svobodu

Číst článek

Ostatně loňskou policejní razii v Techniservu spustilo právě prověřování veřejných zakázek. Případem se od počátku zabývá protikorupční policie, aktuálně pak věc spadá pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Její mluvčí Jaroslav Ibehej ale odmítl cokoli komentovat. „Takové informace nepodáváme. Nesdělujeme, čím se zabýváme,“ uvedl pouze.

Nicméně na počátku policie případ prověřovala pro podezření ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. „Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky ve veřejné soutěži a veřejné dražbě. Zadrženy byly dvě osoby, obě již byly ze zadržení propuštěny,“ uvedla loni pro Český rozhlas Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze.

Radek Kedroň, Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme