Policie navrhla obžalovat lobbistu Janouška a čtyři další lidi kvůli podvodům s krevními testy

Policie po téměř třech letech od obvinění podala návrh na obžalobu pěti lidí, kteří měli neoprávněně vylákat peníze od pojišťoven. Podle České televize v návrhu figuruje i jméno známého lobbisty Romana Janouška. Dozorující státní zástupce Alexandr Dadam potvrdil, že návrh v kauze Chambon obdržel, jména obviněných ale neprozradil. Škoda se pohybuje okolo 284 milionů korun. Dalších 44 milionů je ve stadiu pokusu, pojišťovny tyto peníze nevyplatily.

Ostrava (Aktualizováno: 13:21 17. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle Dadama pětice obviněných neoprávněně od pojišťoven vylákala úhrady za laboratorní vyšetření. 

Soud o znovuotevření Janouškova procesu nerozhodl. Předvolá jeho manželku a terapeuta

Číst článek

„Čtyři lidé jsou obviněni z podvodu, dva k tomu čelí obvinění z nedovoleného podnikání. Pátý je obviněn z podílnictví,“ uvedl státní zástupce s tím, že v těchto dnech od policie návrh na podání obžaloby převzal.

V nejbližší době obsáhlý spis prostuduje a pak rozhodne. „Spis má 48 svazků a řadu příloh. Prostudování nějakou dobu zabere. Rozhodnuto bude v řádu několika měsíců,“ řekl Dadam. Pokud obžalobu podá, případem se bude zabývat Městský soud v Praze.

Janouškův advokát Lukáš Trojan řekl, že nemá k případu žádné informace. „Já o ničem nevím, navíc nejsem zproštěn mlčenlivosti,“ řekl na žádost o reakci.

Presumpce neviny

Laboratoř Chambon zajišťovala genetické krevní testy pacientů pro řadu nemocnic. V letech 2009 až 2010 údajně inkasovala neoprávněně velké úhrady od pojišťoven.

Mezi obviněnými jsou podle už dříve zveřejněných informací podnikatelé Luboš Pašek, který byl blízkým spolupracovníkem Janouška, a Petr Ullrich. Dadam k tomu uvedl, že s ohledem na presumpci neviny nebude obviněné jmenovat.

Státní zástupce Grygárek pravomoc nezneužil, postup ohledně Janouška mu nelze vyčítat, potvrdil soud

Číst článek

Policie se na laboratoř zaměřila při rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila pádem vlády premiéra Petra Nečase, a Paškovi tehdy policisté zabavili peníze a zlato za desítky milionů.

Janoušek si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že úmyslně srazil ženu autem. Trest má ale nyní přerušen ze zdravotních důvodů. Incident se stal v březnu 2012 v pražské Michli, kde opilý Janoušek nejprve naboural do jiného vozu a ujel.

Když s ním řidička poté chtěla situaci řešit, rozjel se proti ní a porazil ji. Žena strávila přes měsíc v nemocnici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme