Policie loni v Česku zabavila 50 kilo pervitinu, jeho výroba roste

Policie v Česku loni zabavila přes 569 kilogramů marihuany a přes 50 kilogramů pervitinu. U obou drog jde o pokles oproti rekordnímu roku 2013, kdy policie zajistila o 166 kilogramů marihuany a 20 kilogramů pervitinu víc. Drogové podsvětí loni ovládaly hlavně gangy z ciziny. Šlo o Vietnamce, kosovské Albánce, Nigerijce a Turky. Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnamská tržnice na Moldavě - nalezený pervitin | Foto: Policie ČR

Podle Národní protidrogové centrály (NPC) loni v Česku zejména pokračoval trend zvyšování objemu výroby pervitinu i trend zpeněžení produkce a distribuce drogy.

Tato droga se podle kriminalistů jeví jako stále větší problém, protože o pervitin roste zájem v Německu, Rakousku a dalších zemích EU. Výrobní základna pervitinu je přitom v Česku. Loni policie odhalila 272 varen, což bylo o 11 více než v roce 2013.

Druhou nejčastější komoditu v rámci primárních drogových trestných činů v ČR v roce 2014 představuje marihuana, která figuruje ve 43 procentech těchto činů. Počet odhalených pěstíren marihuany loni meziročně vzrostl o 25 na 301. V pěstírnách bylo téměř 78 tisíc rostlin.

„Většina vypěstované marihuany na našem území je určena pro domácí trh, nicméně dochází i k velkoobjemovému vývozu a to zejména do sousedních států, ale i na Ukrajinu, do Maďarska, Velké Británie a do severských států,“ uvádí ve zprávě protidrogová centrála.

Pěstováním marihuany se zabývají jak Češi, tak osoby vietnamské národnosti. „U vietnamských zločineckých skupin zabývajících se drogovou kriminalitou i nadále pokračuje odklon od nelegálního pěstování konopí k nelegální výrobě metamfetaminu, která pro ně představuje větší a rychlejší zisk,“ píše se v zprávě.

ČR v porovnání s ostatními evropskými státy k zemím s nejvyšší celoživotní prevalencí užívání marihuany ve věkové skupině 15-24 let. Dlouhodobě jsou také intenzivní konzumenti konopí druhou nejčastější skupinou žádající v ČR o léčbu či intervenci prostřednictvím zdravotnického zařízení.

Marihuana s pervitinem se v Česku podílejí na 91 procentech drogové kriminality.

Z výroční zprávy také vyplývá, že množství zabaveného kokainu se loni převýšilo pět kilogramů a u heroinu to bylo téměř 157 kilogramů.

„Kokain na našem území i nadále zůstává drogou zejména skryté populace majetnější skupiny obyvatel žijící převáženě ve větších aglomeracích,“ uvádí zpráva. Kvalita kokainu v tuzemsku podle policie bývá často nízká, protože se droga hodně ředí. Horší kvalitu v Česku mívá i heroin.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme