Policie má oprávnění zadržet řidičský průkaz, pokud ho řidič má u sebe, říká Tržil

V Praze ve Vyskočilově ulici probíhala rekonstrukce nehody, při které podnikatel Roman Janoušek údajně v opilosti srazil svým vozem ženu, která utrpěla vážná zranění. Sám Janoušek u rekonstrukce nebyl, podle médií je na dovolené v Chorvatsku. A prý tam také jezdí autem. Řidičský průkaz mu totiž zůstal, stačilo říct policistům, že ho nemá u sebe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklady

Osobní doklady | Foto: Jan Rosenauer

Policie České republiky má podle ředitele Služby dopravní policie Leoše Tržila oprávnění, nikoli povinnost zadržet řidičský průkaz:

„Je to vyjmenováno pouze v několika příkladech, jako je bezprostředně po ujetí z dopravní nehody, bezprostředně po požití alkoholu a tak dále, v souvislosti s tím je i oprávnění pro zabránění v další jízdě toho vozidla,“ říká Tržil.

Pokud řidič způsobí nehodu se zraněním pod vlivem alkoholu, policie má oprávnění na místě zadržet řidičský průkaz, pokud ho řidič má u sebe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne byl ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil a hlavní autor trestního zákoníku Pavel Šámal

„Pokud ho nemá, zadržení je problémové, tím spíš, pokud řidič prohlásí, že ho ztratil. Tudíž nedojde k zadržení řidičského průkazu, který by potom měl být postoupen správnímu orgánu, který na základě toho vydá rozhodnutí o zadržení řidičského průkazu,“ říká Tržil.

Pokud si řidič zapomene řidičský průkaz, policisté v evidenci prověří, zda ho skutečně vlastní a je platný, a záležitost skončí na přestupkovém řízení.

Podle Tržila by zadržení řidičského průkazu mělo být bezprostředním aktem, který následuje po skutku tak, aby policie zabránila dalšímu protiprávnímu jednání.

„Následně a v odstupu několika dnů to není nijak podchyceno, proto to budeme řešit s ministerstvem dopravy,“ říká Tržil.

„Řešili jsme, že by stálo za úvahu, že bychom mohli dát návrh správnímu orgánu na to, aby bylo řidiči pozastaveno řidičské oprávnění a tam by potom byla povinnost řidiče řidičský průkaz odevzdat. Je to otázka právní – dojasnění podmínek a veškerých náležitostí s ministerstvem dopravy.

Je v zákoně mezera?

Zadržení řidičského průkazu nespočívá podle hlavního autora trestního zákoníku Pavla Šámala ve vlastním odnětí konkrétního průkazu, ale myslí se tím zadržení řidičského průkazu jako takového.

„Správní orgán může rozhodnout, že řidičský průkaz zadržuje a na základě toho je řidič, který ho zapomněl, povinen vydat. Myslím si, že tento výklad je naprosto logický a jednoznačný,“ tvrdí Šámal a pokračuje:

„Pokud policie poukazuje na případ pana Janouška, tak tam jde především o pochybení policie. Víme, jak to probíhalo a myslím si, že tento příklad není vhodný k tomu, aby se uváděl z hlediska jako nějaké mezery v zákoně. Tam o žádnou mezeru v zákoně nešlo, tam šlo o špatnou práci příslušníků policie a ti za to také byli postiženi policejním prezidentem,“ dodává Šámal.

Podle Tržila ale i samotné ministerstvo dopravy, jako gestor zákona říká, že v zákoně je mezera.

„Může vydat rozhodnutí o zadržení řidičského průkazu poté, co je doručen řidičský průkaz spolu s příslušnými dokumenty. Jestliže mi ten řidičský průkaz nedoručíme, protože ho nemáme, tak nemůže být vyhotoveno rozhodnutí,“ říká Tržil.

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme