Policie má prověřit, zda za kauzou ‚katarský princ‘ nebyla korupce

Kriminalisté se vrátí k případu katarského prince Hámida bin Abdala Sáního odsouzeného za sex s nezletilými dívkami. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce, aby policie prověřila, zda s rozhodnutím ministerstva spravedlnosti předat kauzu do Kataru nebyla spojena korupce. V čele ministerstva tehdy stál Pavel Němec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Katar | Foto: Emanuel Macoun

Policisté mají prověřit i to, zda žalobci, kteří tou dobou působili u vyšších stupňů státního zastupitelství, nezneužili úřední pravomoci při rozhodování o uvedeném podezření z korupčního jednání.

Zeman potvrdil, že má určitá podezření na konkrétní osoby, zatím je ale nelze jmenovat: „V současné době se ke konkrétním osobám nemohu vyjadřovat, poněvadž šetření bude opět na začátku. Nicméně pochopitelně určité podezření tam je. V průběhu tehdejšího vyšetřování docházelo k určitým nestandardnostem, nebyly prošetřeny všechny skutkové okolnosti do důsledku. Máme za to , že je nutné tento stav napravit.“

Samotného katarského prince se už ale současné vyšetřování nedotkne. „Kauzu katarského prince jako takovou otevřít nemůžeme. Ale můžeme se zabývat tím, zda není náhodou dána trestněprávní odpovědnost osob, které participovaly třeba na předání trestního řízení do Kataru,“ doplnil Zeman.

V roce 2004 policisté zatkli katarského prince Sáního, který údajně ve svém bytě v Praze 2 delší dobu zneužíval mladé dívky. Byl obviněn z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a kuplířství.

V roce 2005 Sáního pražský obvodní soud pro Prahu 2 nepravomocně poslal za sex s nezletilými dívkami na 2,5 roku do vězení. Po rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce byl případ pohlavního zneužití šestnácti dívek předán do Kataru.

Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, několik dnů strávil ve vazbě a poté byl vyšetřován. Tamní generální prokurátor ale stíhání v roce 2007 ukončil.

Zuzana Kopuletá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme