Policie má první stopy vedoucí k mužům, kteří okradli válečného veterána

Kriminalistům se ozývají první lidé s informacemi o mužích, kteří okradli válečného veterána o státní vyznamenání. V domově pro válečné vysloužilce mu sebrali i nejvyšší státní vyznamenání - Řád bílého lva. Policisté zveřejnili fotografie s dvojicí zlodějů a požádali veřejnost o pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řád Bílého lva je nejvyšším českým státním vyznamenáním | Foto: Vláda České republiky

Díky fotografiím v médiích mají policisté informace, které by je mohly ke zlodějům dovést. Teď je ale budou teprve prověřovat. Případ se sice stal v Praze, podle mluvčího pražských policistů Tomáše Hulana se ale ozývají lidé nejen z hlavního města.

„Poznatky kriminalistům dorazily jak z hlavního města, tak například i ze středních Čech. Nemůžeme v tomto případě hovořit o desítkách poznatků, jedná se o počet v řádu jednotek, nicméně každý jeden poznatek, byť by byl jeden jediný, má pro kriminalisty mnohdy cenu zlata,“ říká Hulan.

Mezi medailemi, o které válečný veterán přišel, byla ocenění Za zásluhy, Za hrdinství, ale také Řád bílého lva. Takové cennosti se dají prodat jen velmi obtížně. Podobná ocenění opravdu nemá doma každý, a pokud s nimi někdo přijde do starožitností, je zřejmé, že k nim nepřišel legálně.

Vyznamenání mají statisícovou hodnotu

Na druhou stranu právě proto je hodnota takových medailí hodně vysoká. „Záleží na kvalitě, záleží, z jaké je doby, a tam se to může pohybovat od sto tisíc až do půl milionu,“ odhaduje odborník na starožitnosti finanční hodnotu Řádu bílého lva.

Samotný prodej je ale velice složitý, pokud nemáte k vyznamenání všechny doklady. „Kdyby nám to někdo přinesl a nabídl, je to samozřejmě jedině aukční prodej, takže s atesty, musí se na to udělat přesné odhady a také je nutné toho člověka zkontrolovat a prověřit, jak to získal,“ vysvětluje starožitník.

Muži šli do domova pro veterány takříkajíc najisto, takže se dá předpokládat, že kradli na objednávku.

Vasil Korol | Foto: redakce Post Bellum

S tím, že by oceněný člověk o řády nebo medaile přišel, pravidla udělování nepočítají. Mluvčí exprezidenta Václava Havla Ladislav Špaček si proto myslí, že je udělení nových vyznamenání téměř vyloučené.

„Řády jsou číslovány, jsou přísně evidovány, nemluvě o jejich vysoké ceně. A jestliže došlo ke ztrátě nebo ke krádeži, je to prostě vyšší moc a s tím kancelář prezidenta republiky asi těžko něco zmůže,“ říká.

Zatímco medaile po úmrtí oceněného zůstávají příbuzným, řády a vyznamenání – tedy Řád bílého lva a Řád Tomáše Garrigua Masaryka – se musejí vrátit kanceláři prezidenta. Stává se ale, že se ocenění nevrátí a je velice těžké ho vymáhat. Podle Ladislava Špačka je to složité spíš z etického hlediska a nikdy se proto neuchýlili k žalobám.

Pravděpodobní pachatelé krádeže | Foto: Policie ČR

Petr Medek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme