Policie měla proti extremistům zasáhnout hned, jak začali hajlovat, říká primátor Českých Budějovic

Třicet lidí skončilo po včerejším protestu v Českých Budějovicích v policejních celách. Při střetech v ulicích města záchranáři ošetřili 10 lidí, z toho tři policisty. Zprvu poklidné shromáždění se změnilo ve výtržnosti poté, co se několik stovek lidí odebralo z náměstí Přemysla Otakara II. na sídliště Máj, kde žije i romská komunita. Podle primátora Juraje Thomy ale policie měla zasáhnout mnohem dřív, než když dav na sídliště dorazil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek lidí se po shromáždění na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II., kde se protestovalo proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do inkriminované lokality | Zdroj: ČTK

Jeden incident na pískovišti by těžko spustil takový výbuch násilí. Jak jsme slyšeli, problémy na sídlišti jsou dlouhodobé a město je nikterak neřeší. Co s tím budete dělat teď, když to došlo tak daleko?

Celou událost, která se včera odehrála, spustil jeden výbuch násilí. Spustila ji velmi nešťastná rvačka na dětském hřišti…

Ale k tomu se dlouhodobě schylovalo.

Sídliště Máj, na kterém žije 22 tisíc obyvatel a několik desítek Romů, není Chanovem. Sídliště Máj není lokalitou, ve které by opravdu bylo obrovské sociální napětí. Samozřejmě, že odlišný způsob života romské komunity tam vyvolává napětí s většinovou populací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle primátora Českých Budějovic Juraje Thomy měla policie proti extremistům zasáhnout mnohem dřív

Jak je tedy možné – když to způsobilo několik desítek rodin a podle Vás lokální konflikt – se stalo to, co se včera stalo?

To je velmi jednoduchá věc. Včera se do Českých Budějovic na ohlášené shromáždění sjeli ultrapravicoví radikálové z celé České republiky.

Tady byli organizátoři pochodu z Duchcova, tady byli příslušníci neonacistických bojůvek a partají, kteří se dokonce před tím svým „angažmá“ v Českých Budějovicích se chlubili na sociálních sítích, jak si přijdou do Budějovic zabojovat „s policajtama a cikánama“, doslova takhle to popisovali na Facebooku. Celá akce byla vyvolaná především těmito lidmi, kteří přišli zvenku a kteří se prostě přišli do Českých Budějovic poprat.

V Českých Budějovicích se střetli demonstranti s policií, v celách je 28 lidí

Číst článek

Náměstí a sídliště Máj jsou od sebe poměrně dost daleko. Proč tedy policisté nechali demonstranty dojít až na sídliště, kde měli Romové hlášeno klidné shromáždění?

To je otázka na policii, proč zvolila tuto taktiku. Já jsem včera podotkl, že s ohledem na to, že pochodující dav hajloval, měl zvednuté pravice a vykřikoval nacistická hesla, bych je „sebral“ už v centru města. Policie zvolila tuto metodu, rozhodla, že především zabrání tomu, aby se ultrapravicové bojůvky střetly v přímém fyzickém střetu s romskou zábavou.

Ale přesto se dostali velmi daleko, pane primátore. Vy jste s policií následně nemluvil o tomto postupu? Vy jste se neptal, proč to takto dopadlo?

Já jsem u toho byl přítomen celou dobu. Policii jsem řekl, že je měli sebrat mnohem dřív, než se dostali na sídliště.

To znamená, že podle Vás nebyl policejní postup v pořádku?

Shromáždění proti problémům na českobudějovickém sídlišti Máj vyústilo ve střety s policií | Foto: ČTK

Policie zvolila nějakou taktiku. Já jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy někdo jde v průvodu, ještě v centru města, má zvednutou pravici, vykřikuje „Heil Hitler!“, ho policie má sebrat.

Policie se rozhodla, že si ten průvod nějak nasměruje a že ho sebere někde jinde. To je věc policie. Já jsem nebyl velícím důstojníkem, já do řízení zásahu, na kterém se podílely stovky policistů, opravdu zasahovat nemohu. To je všechno, co teď umím říci.

Pojďme ještě k situaci na sídlišti Máj. Vy jste říkal „20 tisíc lidí a několik desítek Romů“, ale slyšeli jsme ohlasy z obou táborů – Romové připouštějí, že jsou hluční, že to je jejich styl života, jiní lidé říkají, že se bojí pouštět děti na dětské hřiště. Jak to řešíte? Fungují tam terénní pracovníci? Je tam třeba služebna policie?

Samozřejmě, na sídlišti Máj je služebna městské policie. Každé léto, kdy je intenzivnější pohyb Romů venku, kdy jsou venku podstatně déle, tam jsou posíleny hlídky městské policie, jsou navýšeny až do 100 procent stavu oproti běžnému počtu.

Je tam velký sociální program, velmi významně nám pomáhají salesiáni – je tam Salesiánské středisko mládeže, které pracuje zejména s dětmi z romské komunity. Existují tam normální terénní sociální služby všech možných neziskových organizací. Ale samozřejmě, terénní služby nejsou vynutitelné. Ti lidé, pokud je nechtějí přijmout, tak je prostě nepřijmou.

Je to dlouhodobý proces. Ale České Budějovice skutečně nejsou Chanovem, to sídliště prošlo naprosto dramatickou rekonstrukcí, vynaložilo se na úpravy veřejných ploch víc než půl miliardy korun, všechny domy jsou opravené.


K nejsilnějším střetům došlo v okolí ulice J. Bendy na sídlišti Máj

Mirko Kašpar, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme