Policie: Modrá velryba není výmysl. Důkazy o existenci nebezpečné hry posoudí Chovanec

Nebezpečná internetová hra Modrá velryba podle policie není výmysl. Důkazy o tom už poslala ministrovi vnitra Milanu Chovancovi z ČSSD. Někteří experti upozorňovali, že se jedná jen o poplašnou zprávu. Případy, kdy hra přiměla lidi například k sebepoškozování, jsou ale podle vyšetřovatelů skutečné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Případy spojené s internetovou hrou Modrá velryba, která může navádět až k sebevraždě, prověřuje policie v Česku od letošního března. „Několik případů sebepoškození pořezáním. V jednom případě mělo být požadováno zaslání obnažené fotografie nezletilé osoby," upřesnila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Důkazy o tom, že nejde jen o poplašnou zprávu, už dostal i ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Českému rozhlasu to napsal v SMS zprávě. „V tuto chvíli nevidím na postupu policie zásadní problém."

Kvůli Modré velrybě lidé volali i na Linku bezpečí. Ta ale oproti době Velikonoc, kdy se o hře začalo veřejně mluvit, hlásí hovorů třikrát míň.

Informace o hře, která má navádět k sebevraždě, se původně objevily na ruské sociální síti VKontaktě, kde měla nalákat uživatele do skupin sdílejících „šokující obsah", třeba záznamy sebepoškozování.

Chovanec chce od policie důkazy, že existuje hra Modrá velryba

Číst článek

Následně se začaly objevovat spekulace, zda hra skutečně existuje. „Modrá velryba je skutečný fake – učebnicový příklad, jak může být dezinformace o online poškozování skutečně škodlivá. V Bulharsku vedeme skutečnou kybernetickou válku poté, co tento fake začaly masově šířit stránky zaměřené na click-baity, které vytvářejí paniku mezi rodiči titulky jako: Do Bulharska se dostala online hra, která nutí děti k sebevraždám," tvrdil o hře například Georgi Apostolov z bulharského Safer Internet Centre. 

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) proto chtěl od policie důkazy o tom, zda Modrá velryba skutečně existuje. 

Evelyna Kulíšková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme