Policie může jednodušeji zabavovat i menší množství drog

Větší bič na uživatele omamných látek má ode dneška v rukou policie. V případě, že je přistihne byť s menším než malým množstvím drogy, může ji zabavit, ačkoliv zákon kvalifikuje takový čin pouze jako přestupek. A nově může celou věc vyřešit přímo na místě, bez další byrokracie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogová závislost

Drogová závislost | Foto: Jan Rosenauer

Autoři příslušné novely si od ní slibují, že pomůže snížit náklady na správní řízení. Jako přestupek se hodnotí držení například míň než 15 gramů marihuany, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele mluvil na Radiožurnálu Karel Bačkovský, zástupce ředitele Odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra

„Zákon uvádí přesně, co je to menší než malé množství drogy, ale neuvádí to novela. To, jaké množství drogy je větší než malé, vyplývá z nařízení vlády, které je ovšem prováděcím předpisem k trestnímu zákoníku. To už dávno stanovené je a na tom se nic nemění,“ vysvětluje Karel Bačkovský, zástupce ředitele Odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

„Policisté samozřejmě vědí, jaká jsou ta stanovená množství a mělo by to vypadat tak, že v přestupkovém řízení budou projednávat pouze ty situace, kde je jednoznačné, že se jedná o přestupek. Samozřejmě v okamžiku, kdy tam bude nějaká pochybnost, kdy bude nutné celkové množství prokázat, zdokumentovat, to není příležitost vést o tom přestupkové řízení a už vůbec ne to jednoduché blokové řízení,“ říká Bačkovský a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele mluvili na Rádiu Česko také Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti a Jiří Presl, terapeut Nadace pro prevenci a léčbu drogových závislostí a AIDS

„Novela znamená jen drobnou změnu procedury. Policisté mohli i dříve zabavovat drogy v případech, že se jedná o podezření z trestného činu i v podezření z přestupku. Blokové řízení ale doteď znalo jen jeden typ sankce, tedy pokutu. Drogu mohla policie zabavit a předat ji na obecní úřad ke klasickému správnímu řízení. V rámci správního řízení musel úřad vydat sankci, která znamenala zabrání věci.“

Vladimír Kroc, Veronika Sedláčková, pir, Zdeněk Strnad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme