Policie může stíhat Babiše a Faltýnka. Od sněmovny dostala dokument o vydání politiků

Policie ve středu obdržela sněmovní usnesení o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Potvrdila to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Policie nyní může dělat další kroky k zahájení trestního stíhání obou poslanců, ke kterému dala sněmovna před týdnem souhlas. Policie chce oba stíhat kvůli kauze Čapí hnízdo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a 1. místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek při projevech o jejich vydání k trestnímu stíhání

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a 1. místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek při projevech o jejich vydání k trestnímu stíhání | Foto: koláž: Český rozhlas | Zdroj: ČTK

Poslanecká sněmovna vydala minulou středu po celodenním jednání hlavní tváře hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pro své vydání hlasovali i oba zmínění politici, ostatní poslanci ANO ale před hlasováním opustili sál.

Nikdo na nás netlačil, podřídili jsme se dobrovolně, říkají poslanci z ANO, kteří chtěli Babiše vydat policii

Číst článek

Oba poslanci tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Hodlají se bránit všemi právními prostředky.

„Kdybych nebyl v politice, kauzu Čapí hnízdo by nikdo nevyšetřoval a vy byste o té farmě nikdy neslyšeli,“ odmítl před poslanci Babiš jakákoliv obvinění z údajného dotačního podvodu.

„Nebyla tam korupce. Nikdo žádné peníze nevytuneloval, nezpronevěřil, neskončily v Panamě. Místo barabizny je tam farma, která normálně platí daně,“ prohlásil předseda hnutí ANO.

Babiš s Faltýnkem označují případ za politickou kauzu a za pokus o ovlivnění voleb za pomoci policejních orgánů. „Jak já, tak pan předseda a celé hnutí ANO čelíme bezprecedentnímu pokusu o ovlivnění voleb ze strany policejních orgánů,“ řekl Faltýnek před poslanci.

Policie může stíhat Babiše a Faltýnka za Čapí hnízdo, rozhodli bez účasti ANO poslanci

Číst článek

Hnutí ANO je podle aktuálních volebních průzkumů favoritem říjnových voleb. Pokud tedy poslanci své mandáty obhájí, bude muset policie znovu zažádat nově ustanovenou sněmovnu o jejich vydání k trestnímu stíhání.

Jestliže by ale hnutí ANO drželo po volbách většinu křesel, může to vydání Babiše s Faltýnkem - a potažmo došetření celé kauzy - zkomplikovat. Pokud by totiž sněmovna vydání zamítla, policisté se stíháním musí počkat až po skončení jejich mandátu.

Kauza Čapí hnízdo

Policie chce Andreje Babiše stíhat kvůli podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Jaroslav Faltýnek je pak podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Policie: Babišovi blízcí si akcie Čapího hnízda přeprodávali, aby zametli stopy k Agrofertu

Číst článek

Podle detektivů si také Babišovi blízcí přeprodávali akcie firmy, aby zametli stopy, které vedly k Agrofertu. V opačném případě by Čapí hnízdo nemělo nárok na padesátimilionovou dotaci z Evropské unie.

Oba politici vinu odmítají. Kauzu Čapí hnízdo označili za účelovou, podle nich má za cíl poškodit hnutí ANO před říjnovými volbami do sněmovny. Babiš i Faltýnek proto z kandidátní listiny odstoupit neplánují.

Hnutí ANO původně ve svém etickém kodexu mělo, že trestně stíhaný poslanec musí na svůj mandát neprodleně rezignovat. Letos na jaře to ale vyškrtlo.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme