Policie může využívat auta zabavená zločincům. V praxi se to ale moc neděje

Policie ročně zabaví desítky aut, která zločinci využívají třeba ke krádežím nebo v nich jinak překračují zákon. Soudy můžou rozhodnout o tom, že vozidla propadnou státu. Některá z nich se pak objevují ve službách policie a přecházejí tak z rukou kriminálníků na druhou stranu barikády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přední pohled

Přední pohled | Foto: Škoda Auto

„Je to Škoda Superb 1.9 TDI, ten silnější - 96 kW,“ říká detektiv z pražské kriminálky, když ukazuje služební Škodu Superb. Jeho osmé oddělení je jedno z mála, které auto zabavené zločincům využívá.

„Má to skrytou vysílačku, máme tady malý tlačítkový vypínač, takže když hovořím, tak není vidět, že držím vysílačku v ruce. Ve vozidle máme i GPS. Nejen, že operačnímu důstojníkovi vysílá moji polohu, ale přijímá i data, takže já jsem schopen pomocí tohoto zařízení, pakliže sem napojím počítač, lustrovat vozidla nebo osoby,“ říká detektiv.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zabavených autech natáčel redaktor Petr Medek

Se zabavenými auty se ale u policie příliš často nesetkáme. Největší problém je v tom, že pokud policie zločincům auto zabaví, musí čekat na výsledek soudu. Ten určí, jestli majetek propadne státu nebo ne.

„V případě, že se jedná o movitý majetek, například o vozidla, tak je možné, aby policie potom následně zažádala o vozidla, která byla zabavena v rámci trestního řízení,“ potvrzuje Pavla Kopecká z policejního prezidia.

Jak je ale známo, soudní líčení v Česku trvá i roky a auta rychle ztrácejí hodnotu. U většiny z nich se tak policii nevyplatí si je nechat. Navíc se o ně po celou dobu soudu musí starat, a to něco stojí.

„Soudy a různá odvolací řízení soudní řízení prodlužují a než nabude právní moc rozsudek, tak to jsou někdy tři až čtyři roky. Takže auto, které policie zajistí, ztratí na hodnotě a platí se ještě i parkovné různým soukromým subjektům,“ říká ředitel osmého oddělení pražské kriminálky Pavel Just.

V zabaveném autě jezdí ředitel policie

Sebrat kriminálníkům auto má ale i výchovný účinek. Jak se asi musí tvářit, když se v něm najednou prohánějí chlapíci v uniformách. O to víc musí skřípat zuby v Brně, kde se v zabaveném autě vozí sám ředitel jihomoravské policie.

„Všichni zločinci většinou znají naše Škody Octavie a Fabie modré barvy, registračních značek 1A5. Pakliže bych vyšetřoval nějaký trestní čin, na místo zájmového prostředí bych přijel Fabií, s nějakou takovou pražskou registrační značkou, tak v tu chvíli veškeré vyšetřování končí. Takže tohle vozidlo nám opravdu ušetřilo spoustu práce,“ libuje si detektiv pražské kriminálky.

České zákony ale umožňují i jiný postup, který se v praxi nepoužívá. Policie by ho přitom přivítala.

„Zajistí se vozidlo nebo nějaký ten výnos, prodá se dražbou, peníze se uloží a v podstatě na těch penězích není ztráta užitku taková, jako té věci. Druhá cesta se mi zdá schůdnější a soudy a policie by ji měly využívat,“ navrhuje Pavel Just.

Kdyby ale byly soudy rychlejší, výkonných aut, jakým je třeba zmiňovaný Superb, by u policie bylo daleko víc. Policisté by pak mohli měřit síly se zločinci spíš, než za volantem Fabií, hodících se spíš pro rodinný nákup.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme