Na vnitru zkolaboval mzdový systém. Tisícům elitních policistů hrozilo, že budou bez výplaty

Ministerstvo vnitra se potýká s rozsáhlým výpadkem softwaru na výplatu mezd. Kolaps může dopadnout na některé policisty. Těm totiž nyní hrozí, že nedostanou výplatu za leden včas, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Výpadek se týká Policejního prezidia, pod které spadají elitní policejní útvary. Celkem jde o zhruba 6000 lidí, vedení policie ale v pátek večer upřesnilo, že ke zpoždění nakonec dojde jen u desítek zaměstnanců.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 12:20 18. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Hrozí reálné nebezpečí, že nedojde k vyplacení služebního příjmu za měsíc leden 2019 v řádném výplatním termínu,“ napsala v e-mailu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici, šéfka vnitřní kontroly Policejního prezidia Michaela Hýbnerová. Ten připadá ze zákona právě na pátek.

Platy elitních útvarů policie: zaměstnancům inspekce skokově rostly mzdy, berou víc než většina kolegů

Číst článek

Na vině byl podle dokumentu „poskytovatel IT technologií“, u něhož došlo k „nenadálému a rozsáhlému výpadku“.

Policisté jsou vypláceni přes systém EKIS, který vedle personální agendy zpracovává právě i platy a služební příjmy. Software provozuje ministerstvo vnitra, technologii ovšem podle webu resortu dodávají společnosti SAP a IBM.

„Vzniklé problémy jsme okamžitě začali řešit s poskytovatelem služeb, kterým je Národní agentura pro komunikační a informační technologie,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Redakce se obrátila také na společnosti SAP a IBM. „Výpadek řeší dodavatel hardwaru, problém tedy nesouvisel se softwarem SAP. Nám se ohledně výpadku ani jiných problémů nikdo neozval,“ uvedla mluvčí SAP Jitka Housková.

Platby z centrální banky

Jelikož hrozilo, že by výpadek mohl trvat až do pondělí, hledalo se náhradní řešení, aby peníze dorazily policistům včas.

„Vedení policie dělá kroky, aby platby proběhly už dnes (v pátek – pozn. red.). Řešení už mají a platby by měly dnes odejít,“ řekl pro iROZHLAS.cz předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. K výpadku podle něj došlo už ve středu.  

To potvrdila také mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová. „Touto situací jsme se začali okamžitě zabývat a dnes se podařilo najít náhradní řešení. Příkazy k úhradě byly osobně doručeny do České národní banky, která ještě dnes příkazy k platbě provede,“ reagovala v pátek odpoledne na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

První výplaty dorazily

Kropáčová v pátek večer Radiožurnálu potvrdila, že první policisté již své výplaty dostali. „Příkazy k platbě byly provedeny. Krátce poté jsme obdrželi od prvních policistů informace, že první výplaty opravdu v odpoledních hodinách na své účty dostali,“ řekla.

Podle Kropáčové došlo k poruše na serveru. „Tudíž nebylo možné z technických důvodů realizovat příkazy k úhradě jednotlivým policistům spadajícím pod Policejní prezidium,“ pokračovala s tím, že jde o zhruba šest tisíc policistů.

„U ostatních – řádově desítek policistů – dojde k minimálnímu zpoždění, výplaty budou mít na účtu nejpozději v úterý. Tímto se všem dotčeným policistům omlouváme za případné komplikace,“ uvedla Pěknicová.

„Výplatní den u Policie České republiky je vždy k 15. dni v měsíci. Nicméně jsme se snažili v okamžiku, kdy jsme zjistili, že došlo k poruše, ji okamžitě vyřešit,“ doplnila Kropáčová.

Kristýna Guryčová, kso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme