‚Budeme chtít lidem věřit.‘ Policie vyzvala k omezení cestování do okresů, kontroly budou namátkové

Od páteční půlnoci bude omezený volný pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Do oblastí a z nich mohou lidé cestovat za prací, příbuznými, školou nebo na místo svého bydliště. Na vše bude dohlížet policie. Jak ale na tiskové konferenci řekl 1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, kontroly budou namátkové a není v moci policie všechny důvody cest prověřit.

Praha (Aktualizováno: 15:52 11. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Za mne a za policii je smyslem tohoto opatření omezit mobilitu občanů České republiky mezi těmito třemi, bezesporu velmi postiženými okresy. Doufám, že stejně tak jako pochopení bude mít policie a bude vnímat situaci občanů naší republiky, tak že stejné pochopení budou mít i občané České republiky k naší práci,“ řekl Vondrášek.

‚Potřebujeme upřesnit řadu detailů.‘ Starostové z uzavřených okresů se dožadují informací od vlády

Číst článek

Ve svém vystoupení vyzval, aby lidé cestovali opravdu z prokazatelných důvodů. „Budeme chtít věřit občanům a žádáme, aby lidé z okresů cestovali, pokud to bude skutečně nezbytné a budou moct prokázat účel své cesty. Situace pro nás není jednoduchá, o všem jsme se dozvěděli ve středu, když to zdramatizuji, tak ve čtvrtek v 7.40,“ doplnil 1. náměstek.

V usnesení vlády je 11 výjimek. „Bude pouze a jenom na policistovi na kontrolním stanovišti, zda to (důvod cesty) uzná za adekvátní, či nikoliv,“ vysvětlil Vondrášek. Uzávěra okresů se podle něj nevztahuje například na pracovníky mezinárodní dopravy, kteří místem jen projíždějí. Tranzit ale bude nutné prokázat.

Povinnost prokázat důvodnost využití výjimek bude mít občan, ne policista. Pokud bude mít policie pocit, že důvod cesty není prokázán, má možnost si ho prověřit. Konkrétní způsoby prokázání nechtěl náměstek vzhledem k množství komentovat.

Polovinu policistů dodají kraje

Úkolem policie je podle něj předně zabránit protiprávnímu jednání, tedy neoprávněné cestě z nebo do okresu. V případě nerespektování krizového opatření se člověk podle něj dopustí přestupku a hrozí mu desetitisícová pokuta nebo oznámení správnímu orgánu.

Pokud neprodloužíme nouzový stav, podle Hamáčka zdravotnictví zkolabuje. ‚Já bych do Srbska nejel,‘ řekl

Číst článek

Okresy nebudou hermeticky uzavřené. Policie bude vykonávat namátkové kontroly na silnicích nebo nádražích. Od půlnoci na pátek bude vytvořeno celkem 80 stanovišť, na kterých bude 580 příslušníků bezpečnostních složek. „44 z nich bude v Karlovarském kraji a 36 v Královéhradeckém kraji. Nasazeno bude 580 členů bezpečnostních složek,“ upřesnil Vondrášek.

Podobně bude rozdělen i počet policistů, kteří budou na stanovištích sloužit, 300 jich bude nasazeno v Karlovarském kraji a 280 v Královéhradeckém kraji.

„Mateřské kraje zajistí cirka 50 procent personálních kapacit, zbylé personální kapacity musí zajistit cizinecká policie nebo zbylých 12 krajských ředitelství,“ doplnil Vondrášek. Službu na stanovištích budou od půlnoci vykonávat zejména policisté z mateřských ředitelství, od pátečních 07.00 by je měli posílit kolegové ze zbylých krajských ředitelství.

Pomoc může i vojenská policie

Stanoviště budou i na hranicích s Německem a Polskem. Vondrášek neřekl, zda bude policie kontrolovat lidi i přímo v hromadných dopravních prostředcích.

Na Sněžku se o víkendu většina lidí nedostane. Vláda uzavřela kvůli covidu tři okresy

Číst článek

Pokud by situace trvala delší dobu, případně by přibylo uzavřených okresů, má Policie ČR přislíbenou pomoc vojenské policie. Ta je připravena v případě potřeby na pomoc policii při hlídání tří uzavřených okresů poslat několik desítek lidí. Vyslání vojenských policistů by musela schválit vláda. Ve čtvrtek to řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

„Vojenská policie je připravena. V případě potřeby, a pokud k tomu vláda vydá nařízení, může vyslat na posílení Policie České republiky v daných okresech několik desítek lidí,“ řekl Pejšek. Podobně vojenští policisté pomáhali loni na jaře se střežením oblasti kolem Litovle. Vyčleněno tehdy bylo až 80 příslušníků vojenské policie.

Vláda ve čtvrtek ráno omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov s účinností od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci přijet. Pokud sněmovna nouzový stav neprodlouží, skončí platnost nařízení už v neděli 14. února.

ban, tzr, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme