Policie navrhla obžalovat exradního Brna-střed Švachulu. Úplatky měly dosáhnout až 33 milionů

Státní zástupce ve čtvrtek dostal od policie návrh, aby obžaloval obviněné v případu podezření z korupce. Celkem je obviněno 11 lidí včetně bývalého radního Brna-střed Jiřího Švachuly. Státní zástupce Mezlík uvedl, že výše úplatků pro celou skupinu činila přibližně 33 milionů korun. Mezi obviněnými je i bývalý místostarosta Brna-Ivanovic Petr Liškutin.

Brno (Aktualizováno: 16:15 28. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Švachula (dříve ANO) na snímku z roku 2014 stojí vpravo. Fotografie je z jednání zastupitelstva radnice Brno-střed.

Jiří Švachula (dříve ANO) na snímku z roku 2014 stojí vpravo. Fotografie je z jednání zastupitelstva radnice Brno-střed. | Zdroj: Profimedia

Na návrh na obžalobu upozornil server Seznam Zprávy.

Švachula z kauzy Brno-střed podle vyšetřovatelů ukrýval peníze v Turecku. Vozil je tam soukromý řidič

Číst článek

Státní zástupce Radek Mezlík uvedl, že výše úplatků, které si skupina podle kriminalistů rozdělila, je dohromady asi 33 milionů korun. Ovlivněny byly podle policie zakázky v celkovém objemu asi za 328 milionů korun.

Dotyční jsou obvinění z několika trestných činů, například z účasti na organizované skupině či z přijetí úplatku.

Švachula zůstává ve vazbě

Razie se na radnici Brno-střed uskutečnila loni v březnu. Policie tehdy obvinila devět lidí, pět z nich šlo do vazby včetně Švachuly, který od té doby několikrát žádal o propuštění.

‚Úplatek 8 799 597 korun.‘ Expolitik ANO Švachula podle detektivů paralyzoval řádné přidělování zakázek v Brně

Číst článek

Žalobce má čas do příštího pátku, aby obžalobu podal k soudu. Pokud to neudělá, bude muset být Švachula propuštěn na svobodu.

„Návrhem policie se tak budu intenzivně zabývat," uvedl k tomu státní zástupce Radek Mezlík.

Mezi obviněnými je například i bývalý místostarosta Brna-Ivanovic Petr Liškutin (dříve ANO). Kriminalisté se při zátahu zajímali především o zakázky investičního odboru městské části Brno-střed z minulého volebního období, kdy tam byl Švachula místostarostou a měl na starosti investice.

V nynějším volebním období byl radním. Zastupitelstvo obvodu Brno-střed ho ale kvůli kauze odvolalo a vzdal se mandátu, hnutí ANO Švachulu a Liškutina vyloučilo a od případu se distancovalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme