Policie navrhla obžalovat 10 lidí z krácení daní, stát měli připravit o 785 milionů

Protikorupční policie navrhla obžalovat deset lidí z krácení daní, z praní špinavých peněz a z poškozování věřitele při dovozu pohonných hmot z Rakouska. České republice údajně způsobili škodu nejméně 785 milionů korun. V případě prokázání viny hrozí obviněným až desetileté vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto)

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Jde o skupinu osob, která v letech 2009 až 2010 měla nakupovat od zahraničních společností pohonné hmoty. Byly dováženy z Rakouska a následně měly být přeprodávány v účelově založeném řetězci firem,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle něj obvinění do Česka dovezli celkem 167 milionů litrů paliv. Daňovou povinnost vzniklou v důsledku obchodování skupina údajně buď vůbec nepřiznala, nebo úmyslně uváděla do daňových přiznání fiktivní údaje, které povinnost snižovaly.

„Další skupina obviněných pak měla prostřednictvím firem účelově založených na Kypru, Slovensku, v Holandsku, Rakousku a Španělsku za pomoci fiktivních operací legalizovat zisky z této trestné činnosti,“ popsal Ibehej.

Policie u obviněných zajistila majetek a peníze v celkové výši 14 milionů korun a 123 tisíc eur, v přepočtu téměř 3,5 milionu korun.

Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Spis prý obsahuje přes 6500 stran, dalších 17 tisíc stran pak tvoří jeho přílohy.

ČTK, Simona Bartošová, Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme