Škoda přes čtyři miliardy. Policie navrhla obžalovat tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu

Policie navrhla obžalovat tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu. Podle vyšetřovatelů měli svým jednáním způsobit škodu zhruba 4,5 miliardy korun. Informoval o tom v pátek mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Praha (Aktualizováno: 15:15 25. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo průmyslu a obchodu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Policie navrhla obžalovat tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu v souvislosti s dohodou mezi resortem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou o vytvoření záručního fondu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace 2007-2013.

Úředníci jsou stíhání pro zločin porušení povinnosti při správě cizího majetku a zločin poškození finančních zájmů Evropské unie. Podle policie měli způsobit škodu České republice 2,72 miliardy korun a Evropské unii 1,83 miliardy korun.

Úředníci vydali miliardové pozemky v Praze ženě, která na ně neměla nárok

Číst článek

Úředníci totiž přidělili program zvýhodněných úvěrů pro podnikatele státem ovládané Českomoravské záruční a rozvojové bance bez veřejné soutěže. Případ bude řešit Vrchní státní zastupitelství v Praze. 

Jeden z obviněných Miroslav Elfmark se hájí tím, že měl posudky, podle kterých bylo v pořádku přidělit program státem ovládané bance bez výběrového řízení.

„Měl jsem potvrzení od ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže – pozn. redakce), že to takhle může být a že to z většiny, a bylo to tak i v Rakousku, je státní banka, tudíž je zřízená ze zákona. Když jsem nastupoval, tak už přímo tahle banka byla napsána v odsouhlaseném programu a odsouhlaseným vládou. Tak jako co jsem měl dělat? Měl jsem se postavit vládě a říct, že mám jiný názor, když to je takhle?“ řekl Elfmark Radiožurnálu.

Spis podle Ibeheje předložili vyšetřovatelé s návrhem na podání obžaloby. Případ bude řešit Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Martin Karlík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme