Policie navrhla obžalovat náměstka pražského primátora Březinu

Až před soud se může dostat náměstek pražského primátora Karel Březina (ČSSD). Už na jaře jej policisté obvinili, ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Teď návrh na obžalobu potvrdil obvodní státní zástupce pro Prahu 2 kvůli Březinovu působení ve vedení několika firem, které zkrachovaly. Pražská TOP 09 vyzvala Březinu k rezignaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Březinovo obvinění je podle primátora věcí ČSSD | Zdroj: ČTK

Karel Březina působil ve vedení firem Porcela Plus a Concordia, které se následně dostaly do insolvence. Již dříve však jakékoli pochybení odmítl. Prohlašoval, že insolvenci obou společností nikterak nezavinil a nepodílel se na ní. Údajně byly ve špatné ekonomické situaci už před jeho nástupem.

„Tyto firmy neprošly žádnou likvidací, insolvenční řízení tam bylo zahájeno na základě dlouhodobé skutečnosti v těch firmách. Já jsem tam reprezentoval příslušného věřitele. Ano, ten problém je o výkladu ustanovení obchodního zákoníku, na které mám příslušné právní stanovisko,“ uvedl koncem března pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Březina už v březnu odmítal své pochybení

Podle obchodního zákoníku ale osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě následující tři roky v obdobných orgánech jiných firem. Karel Březina ale toto ustanovení nedodržel a usedl v dozorčí radě Žižkov Station Development a ve vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy.

První náměstek primátora podal už na jaře proti obvinění policie stížnost a hájí se tím, že celý případ nesouvisí s jeho současnou činností ve vedení magistrátu, a proto také odmítl rezignovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si březnové vyjádření pražského primátora Bohuslava Svobody

Primátor Bohuslav Svoboda věc na konci března komentoval s tím, že o působení Březiny ve vedení města by měla primárně rozhodovat pražská ČSSD:

„Pan první náměstek nás seznámil se stanoviskem právníků, kteří mu tu věc analyzovali. My jsme tuto informaci vzali na vědomí a vzali jsme na vědomí také to, že si sociální demokracie vyhradila právo v této věci rozhodovat.“

Bohuslav Svoboda nicméně dodal, že pokud by se trestní stíhání ukázalo jako oprávněné, nemohl by Karel Březina na pozici prvního náměstka setrvat.

Podle Tomáše Hudečka z TOP 09 je důvodem k rezignaci už pouhé trestní stíhání: „Vývoj té kauzy ukazuje, že policie na to má zřejmý názor, to znamená, došlo tam k překročení zákona, a tudíž je podle nás nejvyšší čas vyvodit tuto opravdu politickou zodpovědnost a vzdát se funkcí jak v Zastupitelstvu, tak v Radě hlavního města Prahy.“

Dnes Karel Březina v tiskovém prohlášení oznámil, že celou věc nebude do rozhodnutí státního zástupce komentovat.

Katka Brezovská, Jan Herget, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme