Policie navrhla obžalovat šest lidí v kauze Nemocnice Na Homolce. Zařízení měli připravit o víc než 50 milionů

Policie navrhla obžalovat šest lidí obviněných v souvislosti se zmanipulováním veřejných zakázek pražské Nemocnice Na Homolce. Informoval o tom dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Kauza se týká tendrů na účetní, medicínsko-právní a poradenské služby. Nemocnici při nich údajně vznikla škoda přes 50 milionů korun. Podle dřívějších informací byl mezi stíhanými opět i někdejší šéf nemocnice Vladimír Dbalý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dbalý a Nemocnice Na Homolce (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas, Filip Jandourek

Šestici obvinila protikorupční policie loni v dubnu. Klade jí za vinu přijetí úplatku, podplácení, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či pletichy při veřejné soutěži.

Server Lidovky.cz už dříve upřesnil, že kromě Vladimíra Dbalého policisté stíhají mimo jiné jeho bývalého poradce Zdeňka Čápa, dlouholetou účetní nemocnice Emilii Bialešovou a právníka Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal, která poskytuje služby například lobbistovi Ivu Rittigovi. Obvinění si prý mezi sebou předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun.

Někdejší šéf Nemocnice Na Homolce už stanul před soudem kvůli údajnému ovlivnění jiných dvou zakázek z roku 2009. Šlo o tendr na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu Leksellova gama nože za 140 milionů korun. Dbalý tak údajně pro sebe získal 28 milionů korun.

Bývalý ředitel nemocnice ale korupci a manipulaci s tendry odmítá, státní zástupce podle něj jen „nehorázně a bezostyšně lže“.

Státní zástupce Zdeněk Matula dozoruje také třetí, nejnovější trestní případ související s Dbalým a Nemocnicí Na Homolce. Zakázky se týkají poradenských služeb nebo dodávky pro pracoviště navigované chirurgie. Matula v pondělí uvedl, že tato kauza, ve které je od února obviněno pět lidí, je stále ve fázi policejního vyšetřování.

Neurochirurg Dbalý vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012. Současný ředitel nemocnice Ivan Oliva nedávno zveřejnil, že v souvislosti s působením Dbalého hrozí instituci pokuty od finančních úřadů ve výši 45 milionů korun. Doposud musela zaplatit na sankcích celkem 58 milionů.

Kauza Dbalý a Nemocnice Na Homolce | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme