Policie navrhla obžalovat v kauze Homolka tři další lidi. Dbalého stíhají zvlášť

Policie navrhla obžalovat tři lidi kvůli další korupční kauze související s pražskou Nemocnicí Na Homolce. V úterý to uvedl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Bývalého ředitele zařízení Vladimíra Dbalého se aktuální návrh netýká - policisté ho stíhají zvlášť, protože jeho údajné zdravotní problémy podle nich brzdily vyšetřování. K samostatnému řízení policie vyloučila i zbývajícího pátého obviněného.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce | Foto: Filip Jandourek

Již třetí korupční případ Homolky zahrnuje hospodaření nemocnice v letech 2004 až 2012, konkrétně tři okruhy veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.

Soud poslal Dbalého na vyšetření duševního stavu. Pozorování může trvat měsíce

Číst článek

„Policejní orgán mi dnešního dne předložil návrh na podání obžaloby na tři fyzické osoby. Trestní stíhání dvou dalších obviněných fyzických osob bylo policejním orgánem dříve vyloučeno k samostatnému projednání, neboť tyto osoby nejsou aktuálně způsobilé seznámit se s výsledky vyšetřování,“ napsal bez dalších podrobností Matula z pražského vrchního státního zastupitelství.

Loni v únoru obvinili pět lidí

Protikorupční policisté obvinili loni v únoru pět lidí, z toho tři včetně Dbalého patřili k zaměstnancům nemocnice, zbylí dva byli zástupci dodavatelů. Kriminalisté kladou pětici za vinu uzavírání smluv nevýhodných pro nemocnici a způsobení škody přes deset milionů korun. Obviněné stíhají za přijetí úplatku, podplácení a za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

S tím, že byl později vyčleněn k samostatnému vyšetřování, Dbalý nesouhlasil a podal si stížnost. Státní zástupce mu však nevyhověl, a to kvůli rychlejšímu postupu trestního řízení.

Alkohol a kokain. Exšéf Homolky Dbalý nemůže kvůli duševní nemoci k soudu, tvrdí posudek

Číst článek

Neurochirurg Dbalý vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012, před ním nemocnici šéfoval Oldřich Šubrt. V souvislosti s hospodařením Homolky už Dbalý čelí dvěma obžalobám. První, kterou soud projednává od loňského ledna, se týká údajné korupce při nákupu gama nože a při digitalizaci chorobopisů.

Druhá, u níž ještě nezačalo hlavní líčení, zahrnuje mimo jiné poradenské tendry nemocnice. Dbalý u obou věcí trvá na osobní účasti při jednáních, zároveň se ale z nařízených termínů omlouvá s odkazem na svůj špatný psychický stav. Soud proto v první z kauz rozhodl, že Dbalého stav podrobí zkoumání v ústavu. Usnesení zatím není pravomocné, lékař si na něj stěžoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme