Policie navrhuje obžalovat 54 lidí kvůli manipulacím na obraně

Protikorupční policie navrhla obžalovat 54 lidí stíhaných kvůli rozsáhlým manipulacím s veřejnými zakázkami v resortu obrany v letech 2005 až 2007. Celkem 18 obviněných je stíháno pro trestný čin účast na zločinném spolčení. Kauza je nejrozsáhlejším případem protikorupční policie. Obviněným hrozí až desetileté vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto.

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Mezi nezávažnější trestné činy, které policie odhalila, patří různé druhy podvodů, zneužívání pravomocí veřejného činitele, pletichy nebo korupční jednání. „Bylo toho hodně, ne, že by se všichni dopustili všech trestných činů, ale my jsme to posuzovali en bloc,“ vysvětlil mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek a Jaroslav Spurný z týdeníku Respekt v odpoledních Ozvěnách dne.

Ze čtyřiapadesáti lidí bylo navíc osmnáct obviněno ze zločinného spolčení. „To znamená, že tito lidé spolu navzájem kooperovali celou tuto činnost velmi sofistikovaně plánovali,“ poznamenal mluvčí protikorupční policie. Dvanáct obviněných pracovalo ve vojenských, stavebních a ubytovacích správách, zbylých dvaačtyřicet bylo z podnikatelského sektoru.

Podle vyšetřovatelů přihrávali úředníci na ministerstvu obrany spřízněným firmám kontrakty za desítky milionů korun a brali za to tučné provize. Jednalo se většinou o stavební zakázky. „Návrh na podání obžaloby má více než 100 stran, celý spisový materiál obsahuje několik desítek tisíc listů. Na případu pracovalo během pěti let celé jedno naše pracoviště,“ konstatoval Skřepek.

Překážky vyšetřování ze strany ministerstva

Bývalá šéfka resortu Vlasta Parkanová je prý překvapená, že policie kauzu nevyšetřila už dřív. „Když jsem v lednu 2007 nastoupila na ministerstvo obrany, tak jsem byla téměř vzápětí seznámena s tím, že policie podezírá skupinu podnikatelů a zaměstnanců ministerstva z korupce. Mělo jít o zakázky v oblasti vojenských ubytovacích a stavebních správ. Na případu aktivně spolupracovala inspekce ministerstva a vojenská policie. Policie pak obviňovala další a další lidi,“ uvedla Parkanová.

Ministerstvo obrany ČR | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Případ podle Jaroslava Spurného z týdeníku Respekt otevřelo už v roce 2005 vojenské-obranné zpravodajství. „Vojenské-obranné zpravodajství to předalo vojenské policii a ta to předala policii. To, že se to táhlo pět let, mě až tak nepřekvapuje. Jde tam spíš o to, že vyšetřování byly kladeny různé překážky,“ naznačil Spurný.

V souvislosti s vyšetřováním tohoto případu musel podle Spurného pravděpodobně odejít ze svého místa bývalý šéf vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. „Útvar, který tuto korupci vyšetřoval, byl zrušený. A tak dále,“ řekl Spurný. Kdo z ministerstva překážky vyšetřování kladl, si ale Spurný netroufá odhadnout. Poznamenal pouze, že útvar, který korupci vyšetřoval, byl zrušený za ministra Martina Bartáka.

„V této souvislosti bude hodně zajímavá právě výpověď generála Krejčíka před bezpečnostním výborem poslanecké sněmovny někdy začátkem března,“ dodal Jaroslav Spurný z týdeníku Respekt.

Milan Kopp, Igor Maňour, Alice Kottová, Martina Spěváčková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme