Podnikatele Horáčka chrání policie. Postava nemocniční korupční kauzy je terčem výhrůžek smrtí

Tomáš Horáček, jedna z ústředních postav v korupční kauze nemocniční zakázek, má policejní ochranu. Informuje o tom Česká televize. Detektivům Národní centrály proti organizovanému zločinu se do rukou dostaly nahrávky, z nichž vyplývá, že podnikatel je terčem výhrůžek a je v ohrožení života.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horáček požádal o udělení statusu spolupracujícího obviněného | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Horáček, který se policii přiznal k manipulaci se zakázkami pro nemocnice Na Bulovce a Na Františku, je v kauze klíčovým svědkem.

České televizi sám přiznal, že intenzita útoků na jeho osobu v poslední době stoupá. Vyhrožování potvrdila policistům i žena, kterou měli kontaktovat členové albánské komunity – podle ní byla udělena zakázka na Horáčkovu likvidaci.

Antimonopolní úřad opakovaně pověřil úklidem firmu stíhaného Horáčka. V jiných případech to pokutuje

Číst článek

Detektivové chrání Horáčka i jeho rodinu a vyšetřují, kdo za hrozbami stojí. Mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej další podrobnosti k věci odmítl uvést.

Podnikatel podezírá skupinu okolo své bývalé právničky Niny Rydlové, s níž vede majetkové spory. Policie tak vyhodnocuje i nahrávky z její advokátní kanceláře, které zajistili v rámci jiné kauzy. Některé hovory se pak mají týkat i Horáčka. Advokátka uvedla, že o odposleších informace nemá.

Nahrávky se mají mimo jiné týkat i sporu s Horáčkem. „A proto on mi pořád říká: Všichni ví, že my jsme mu to ukradli. A já říkám: A kdo to ví? Kdo? Kdo ví, že to bylo jeho?“ zaznamenaly odposlechy.

Policie, která Horáčka chránila již před dvěma lety, dokončuje vyšetřování korupční kauzy a v polovině roku chtějí žalobci poslat alespoň část případu před soud. Horáček navíc opakovaně žádá o udělení statusu spolupracujícího obviněného.

HORÁČEK A KAUZA NEMOCNIC

  • Horáček je podle policie hlavní postavou v korupční kauze týkající se pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.
  • Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid si vyslechl nejen Horáček, ale i exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • V říjnu 2018 začali policisté stíhat Horáčka, dalšího člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun tehdy v auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví.
  • V lednu 2019 Česká televize a Zdravotnický deník uvedly, že se Horáček snaží získat postavení spolupracujícího obviněného.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme