Ukrajinští uprchlíci nahlásili desítky válečných zločinů. Pomáhá jim online dotazník české policie

Na policejní výzvu k nahlášení válečných zločinů, kterých byli lidé svědky na Ukrajině, od srpna zareagovaly desítky lidí. Právě tehdy policie usnadnila sběr informací o útocích na civilní cíle či mučení spuštěním online dotazníku. „Cílem vytvořeného dotazníku je zejména urychlení celého procesu a co nejmenší zatížení svědků, kteří jsou zpravidla prožitými událostmi traumatizováni,“ vysvětlila Barbora Kudláčková z tiskového oddělení NCOZ.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie hlídkuje nad Hřenskem a na silnici směrem k Mezné nikoho bez povolení nepouští.

Důležité informace z dotazníku jdou rovnou k týmu policistů a státních zástupců, kteří se vyšetřování válečných zločinů věnují. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Stali jste se svědky válečných zločinů na Ukrajině? Vaše svědectví může přispět k odhalení viníků,“ stojí na plakátech, které minulý týden Policie ČR a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) „vylepily“ ve čtyřech jazykových verzích na internetu.

Jde o snahu policie upozornit na probíhající kampaň, ve které se pomocí online dotazníku snaží posbírat výpovědi lidí, kteří mají informace o rabování, útocích na civilní cíle, mučení nebo dalších válečných zločinech z války na Ukrajině.

Policie ‚vylepila‘ plakáty oslovující svědky válečných zločinů na Ukrajině. Chce stíhat jejich pachatele

Číst článek

Dotazník policie spustila na začátku srpna a za necelé dva měsíce si ho podle Barbory Kudláčkové z tiskového oddělení NCOZ prohlédly stovky lidí a desítky z nich ho vyplnily.

„Dopad plakátů nelze s ohledem na krátký časový úsek od jejich zveřejnění zhodnotit,“ okomentovala Kudláčková s tím, že je policie vyvěsila na sociální sítě teprve před týdnem.

Nejčastěji lidé nahlašují útoky na civilisty a civilní cíle, vedení bojových operací za použití nedovolených prostředků a bojů v zastavěných oblastech, jako například plošné bombardování či umisťování nástražných min.

„Cílem vytvořeného dotazníku je zejména urychlení celého procesu a co nejmenší zatížení svědků, kteří jsou zpravidla prožitými událostmi traumatizováni,“ vysvětluje Kudláčková.

Důležité informace z dotazníku jdou rovnou k týmu policistů a státních zástupců, kteří se vyšetřování válečných zločinů věnují. Jak upozorňuje policie, vyplnění dotazníku nenahrazuje podání trestního oznámení.

Plakát v češtině, kterým Policie ČR hledá svědky válečných zločinů na Ukrajině. Kliknutím na obrázek se dostanete na příslušnou stránku policie | Foto: Policie ČR

„Ti mají možnost si zaslané informace dopředu zanalyzovat, zasadit do kontextu a připravit si konkrétní a zpravidla finální dotazy na svědky tak, aby je nemuseli již opětovně předvolávat,“ doplňuje Kudláčková. 

S kým a v jakém pořadí bude policie mluvit, si detektivové určí podle situace svědka a zločinu, který popsal.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme