Policie neví, jak řešit krádeže mobilů

Se vzrůstající oblibou chytrých mobilních telefonů roste i počet jejich krádeží. A dostat zpátky zcizený přístroj je podle policie těžší i kvůli rozhodnutí Ústavního soudu. Ten letos na jaře zrušil tu část zákona, která mobilním operátorům nařizovala uchovávat lokalizační a provozní data o všech zákaznících. Mobil tak dneska získá majitel zpátky jen shodou šťastných náhod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon Nokia Lumia 800 | Foto: Nokia

„V červnu mi byl odcizen mobilní telefon, nevšiml jsem si toho hned a když jsem to zjistil, protože se jednalo o telefon v hodnotě přes 10 tisíc korun, tak jsem si řekl, že by bylo vhodné to asi ohlásit a trochu to těm zlodějům ztížit,“ vypráví svůj příběh programátor Daniel Felix Hrouzek.

„Na policii jsem ohlásil krádež a tam mi bylo řečeno, že je možné nechat telefon zablokovat přes jeho výrobní číslo. Bohužel taky bylo řečeno, že není možné telefon ve spolupráci s operátorem lokalizovat, protože několik měsíců předtím byla tato možnost Ústavním soudem znemožněna,“ dodává Hrouzek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké možnosti má policie v případě krádeže mobilního telefonu, zjišťovala redaktorka Alžběta Havlová

Podle policie totiž Ústavní soud zrušením napadené vyhlášky zásadním způsobem zredukoval její možnosti při prověřování a vyšetřování méně závažné kriminality.

„Údaje o uskutečněném telekomunikačním provozu byly tak mnohdy jedinou možností k získání informací k osobám, které se této trestné činnosti dopouštějí. Policii České republiky byly tímto způsobem odebrány prostředky sloužící k ochraně občanů a jejich majetku. Výsledkem této úpravy je nárůst trestné činnosti i nižší objasněnost,“ vysvětluje vrchní komisařka z policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Ale zpátky k Danielovi a jeho nelehké cestě za ukradeným mobilem. Po uplynutí 30denní lhůty, během které se mobil nenašel, policie telefon zablokovala. V tu chvíli z něj nešlo volat, ale jinak fungoval normálně. Přes překupníky se nakonec dostal do bazaru, kde našel kupce.

„Při prvním pokusu o telefonát se objevilo hlášení, že telefon je blokován Policií ČR a ten člověk zareagoval poměrně slušně, telefon vzal a šel ho odevzdat na policii a zjistit, co s ním může dělat,“ říká Hrouzek.

Policii dotyčný řekl, kdo mu ho prodal a pátrání po pachateli mohlo pokračovat dál. Kromě toho, že mobil se Danielovi vrátil notně špinavý a ošoupaný, byl bez baterie a zůstala v něm nepochopitelně cizí paměťová karta.

„Nalezla se na ní poměrně velká spousta fotografií a videa a možná i podle obličejů se podaří identifikovat zloděje,“ říká Daniel Hrouzek.

Telefony si zapamatují spoustu přihlašovacích údajů

V chytrých telefonech je spousta aplikací, které zloděj může zneužít proti vám – třeba email.

„Nastavení zůstane v paměti, pokud ji zloděj celou nevymaže. Sociální aplikace - Facebook, Foursquare, Google Plus, telefon může mít zapamatované přihlašovací údaje a pak je velmi vhodné okamžitě přístupové hesla změnit přes desktopové aplikace, aby je ten člověk nemohl dál využívat,“ dodává Hrouzek.

Každopádně nahlásit krádež mobilu se vyplatí, třeba jen kvůli tomu, že ho policie zablokuje. Podrobný návod, jak postupovat, když vám někdo mobil ukradne, najdete na webu policie.cz. Loni policisté registrovali nejméně kradených telefonů za posledních deset let.

Alžběta Havlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme