Policie navrhla obžalovat ženu kvůli podvodné sbírce. Na falešné sirotky vybrala přes milion korun

Policisté chtějí poslat k soudu případ ženy, která založila sbírku na pomoc třem smyšleným sirotkům. Uvedl to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Osmačtyřicetiletou organizátorku sbírky navrhli kriminalisté obžalovat z podvodu, za což jí hrozí až osmileté vězení. Lidé na zřízený účet poslali více než 1,3 milionu korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie

Žena sbírku organizovala pod hlavičkou Skladu dětských věcí pro pěstouny v Praze 11 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Žena na začátku loňského srpna na facebooku uveřejnila článek o třech sirotcích, kterým při dopravní nehodě zemřeli rodiče a nikdo se o ně nepostaral. Na pomoc dětem zveřejnila v článku také číslo účtu a požádala veřejnost o zaslání finančních darů, které měly usnadnit dětem další život. Do falešné sbírky přispělo zhruba 1300 lidí.

Žena obviněná za podvod se sbírkou na údajné sirotky třikrát změnila výpověď, pokusila se i o sebevraždu

Číst článek

Na základě prošetřování věci kriminalisté dospěli k závěru, že si organizátorka sbírky všechny informace uvedené v článku vymyslela, aby vzbudila vlnu solidarity a touhu pomoci nezaopatřeným dětem. Účet, který byl ke sbírce zřízen, si žena založila sama těsně před zveřejněním a byl veden na její jméno.

„Bylo skončeno vyšetřování a spisový materiál byl předložen dozorovému státnímu zástupci s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby,“ uvedl Cimbala.

Změny výpovědi

Účet policie zablokovala a peníze vrátila poškozeným. V březnu také podle webu Echo24.cz uvedla, že žena již třikrát měnila svou výpověď, a dokonce se pokusila o sebevraždu. Záchranka ji odvezla do Psychiatrické nemocnice Bohnice, tamní znalci ale potvrdili, že žádnou duševní poruchou či chorobou žena netrpí.

„Z provedeného prověřování vyplývá, že motiv obviněné byl od počátku zištný. Neexistuje totiž jiný důvod pro to, aby obviněná založila sbírku na falešný účel, než je zisk. To, že peníze z účtu nevybrala, bylo způsobeno zejména okolnostmi, kdy již dne 10. 8. 2020, tedy pouhý jeden den po založení účtu a vypsání sbírky, byla obviněná kontaktována Policií České republiky s dotazem na tuto sbírku,“ uvedla policie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme