Policie obvinila desítky lékařů a obchodníků s léky z korupce

Policie provedla velký zátah proti lékařům a obchodníkům s léky. Třicet čtyři lidí obvinila z korupce. Z toho 15 lékařů a 19 zaměstnanců farmaceutických firem. Na úplatcích si lékaři podle kriminalistů přišli na zhruba devět milionů korun. Na případ upozornila Mladá fronta DNES.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Obvinění lékaři měli v rozmezí let 2008 až 2013 přebírat úplatky ve formě peněz, věcných darů, zájezdů či poukázek za to, že budou předepisovat léčiva, distribuovaná těmito obchodními společnostmi,“ řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Detektivové mají podezření, že v kauze jsou zapleteni další lidé, prověřují skoro dvě stě lékařů z celé republiky. Celková výše úplatků prý může dosáhnout desítek milionů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajné korupci lékařů s mluvčím České lékařské komory Michalem Sojkou

Mluvčí České lékařské komory Michal Sojka zatím nezná podrobnosti případu a je proto podle něj předčasné cokoli posuzovat. Upozorňuje ale, že komora má svůj etický kodex.

„A ten říká, že lékař se musí při léčbě rozhodovat pouze s ohledem na prospěch pacienta, ne na ekonomická hlediska. Pokud by byly předány peníze a bylo prokázáno, že lékař rozhodoval o léku z těchto hledisek, tak je to špatně.“

Loni udělil podle České televize Státní ústav pro kontrolu léčiv pokutu 950.000 korun výrobci léků Teva Pharmaceuticals za údajně příliš vysoké odměny pro lékaře za předepisování léku firmy.

V USA už farmaceutické firmy zaplatily za údajnou korupci miliardy korun. V roce 2012 americké úřady oznámily, že farmaceutický gigant Pfizer zaplatí vládě USA v přepočtu 1,2 miliardy korun.

ČRo, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme