Policie obvinila Dohnala kvůli užívání luxusního bytu

Policie obvinila prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala kvůli užívání luxusního bytu. Potvrdila to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Dohnalův advokát už potvrdil, že proti obvinění podají stížnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal, | Foto: Alžběta Švarcová

Případem se zabývají detektivové protikorupční policie. Ředitele NKÚ obvinili z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Měl údajně způsobit škodu za víc než devět set tisíc korun. Pokud by ho soud uznal vinným, hrozí mu šest měsíců až pět let vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček z KSČM a Václav Vlk, advokát prezidenta NKÚ ve večerních Ozvěnách dne.

Dohnal užíváním bytu podle policie porušil zákon o platech a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a také zákon o rozpočtových pravidlech.

Dohnal podá proti obvinění stížnost

Dohnal se odmítá k případu vyjadřovat. Podle jeho advokáta Václava Vlka nicméně Dohnal obvinění rezolutně odmítá. Podobně jako v době, kdy musel podobnému případu čelit na půdě poslanecké sněmovny. Právě odtamtud vyšel podnět k vyšetřování případu.

„Pro mě je to jen potvrzení mého podání z července loňského roku. Protože na základě tohoto podání to policie šetřila. Domnívám se, že to je jen pokračování procesu započatého před rokem,“ řekl předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček z KSČM.

Byt si podle něj vybral Dohnal sám a nájemní smlouva byla uzavřená až s ním. „Smlouva na byt byla uzavřená NKÚ s pronajímatelkou bytu na základě požadavků pana prezidenta,“ podotkl Koníček. Smlouvu pak měly uzavírat podřízení Františka Dohnala.

Koníček zcela odmítá, že by se politické kruhy chtěly zbavit nezávislého šéfa NKÚ. „To je opravdu spekulace. Politiku bych za tím nehledal,“ dodal Koníček.

Vlk: Je to politická kauza

S tím ale Vlk nesouhlasí. Podle něj jde zcela jistě o politickou kauzu. „Klient se měl dopustit zvláštního druhu přečinu, to není ani trestný čin v plné úrovni, spočívající v nepřiměřeném užívání nepřiměřeně vybaveného bytu. Z toho důvodu se domnívám, že jde o politickou kauzu a jejím smyslem je poškodit mého klienta v očích veřejnosti,“ řekl Vlk.

Vlk také potvrdil, že proti obvinění podají stížnost. „V nejbližších dnech podáme v zákonné lhůtě stížnost a budeme žádat přezkoumání policejního postupu. Případně navrhneme i zastavení trestního stíhání,“ podotkl Vlk.

Rozsah šetření byl navíc podle něj nestandardní. „Celé mě to překvapuje. Mě i mého klienta. Rozsah šetření byl opravdu obrovský a nestandardní vůči ústavnímu činiteli. Když se nenašlo nic, tak se použilo toto prazvláštní obvinění,“ dodal Vlk.

Renáta Prátová, Radek Pavlovič, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme