Policie obvinila důležitého svědka v kauze CASA z pohlavního zneužívání

Pražská policie obvinila důležitého svědka v kauze armádních letounů CASA Karla Daňhela z pohlavního zneužívání. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí policie Tomáš Hulan. Daňhelovi hrozí až deset let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun CASA C-295M české armády

Letoun CASA C-295M české armády | Zdroj: ČTK

„Jednačtyřicetiletého muže jsme obvinili z trestného činu pohlavního zneužívání, kdy mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na deset let,“ řekl Hulan. Daňhelova advokátka Lucie Hrdá Radiožurnálu řekla, že v nejbližší době podá proti stíhání stížnost.

„K předmětu obvinění se nebudu na přání svého klienta vyjadřovat. Nicméně mohu potvrdit, že můj klient je trestně stíhán a bude proti usnesení o zahájení trestního stíhání podávat stížnost. Můj klient s trestním stíháním rozhodně nesouhlasí,“ zdůraznila Hrdá.

Karel Daňhel je pilot, expert na vojenskou techniku a podplukovník armády ČR. Na Generálním štábu zpracovával posudky k nákupu kritizovaných letadel CASA.

Problematický nákup
Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř letadel za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Tři letadla armáda měla koupit a jedno vyměnit za pět bitevníků L-159.
Smlouva o nákupu byla podepsána v květnu. Za obranu ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den předtím, než na postu ministra obrany vystřídal Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.
Obchod prověřovala Evropská komise. ČR prý nedodržela předpisy EU, když o velké zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Česko změnilo svou legislativu v této oblasti a EK řízení zastavila.
Letadla CASA měla od začátku technické problémy, jejich provoz byl několikrát zastaven. 31. května 2012 MO oznámilo, že závady na avionice byly odstraněny. Zkouškami nyní prochází systém pasivní ochrany. Po jejich dokončení ministerstvo rozhodne, jestli si španělské letouny ponechá.

Podle něho tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Martin Barták vyvíjel nátlak, aby armáda pořídila právě tyto letouny - i přesto, že prý jsou pro armádu naprosto nevhodné.

„Přišlo nám vyjádření prvního náměstka pana doktora Bartáka, kde nás upozornil, že tam byla tendenční tvrzení, jako rozhodnutí vrcholného managementu ministerstva obrany. Toto bylo nařízeno vyškrtnout a přepracovat. Nicméně já jsem toto odmítl přepracovat a přepracoval to někdo jiný,“ řekl Daňhel Radiožurnálu na začátku července.

Martin Barták nátlak odmítá a Daňhela označuje za nevěrohodný zdroj. Daňhel v roce 2010 svědčil na policii, pak mu měly začít problémy. Například přišel o bezpečnostní prověrku a na ulici se pohyboval pouze s ochrankou.

Poslanci kvůli kauze letounů CASA vydali bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) k trestnímu stíhání. Ze 176 přihlášených poslanců zvedlo ruku pro vydání 117, proti bylo 45 členů dolní komory. Parkanová se vzápětí vzdala funkce místopředsedkyně sněmovny.

Sněmovní bezpečnostní výbor zároveň kvůli kauze doporučil premiérovi Petru Nečasovi (ODS), aby odvolal ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). A to kvůli telefonátům mezi Kalouskem a šéfem policie Petrem Lessym, které se měly údajně týkat právě vyšetřování kolem letounů. Prezident Václav Klaus si policejního šéfa pozval na středu na Hrad.

Ve středu bude také vládu Petra Nečase kvůli stejné aféře čekat hlasovaní o vyslovení nedůvěry. Schůzi k vyslovení nedůvěry svolali sociální demokraté. Ani napočtvrté ale kabinet s největší pravděpodobností nepadne.

ČRo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme