Policie obvinila hokejového trenéra Vladimíra Růžičku ze zpronevěry

Bývalý trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička je obviněn ze zpronevěry. Kouč od loňského roku čelil trestnímu oznámení. Policie se zabývala podezřením, že Růžička chtěl po rodičích mladých hráčů peníze za to, že jim pomůže v kariéře. Na kauzu jako první upozornil Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Růžička dnes nominaci vybírá, před 30 lety o místo v týmu musel tvrdě bojovat | Foto: Filip Jandourek

„Právě dnes byla 52letému muži doručena písemnost, kdy je tato osoba od chvíle převzetí této písemnosti trestně stíhána, a to pro přečin zpronevěry,“ potvrdil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Upozornil ovšem, že Růžička ještě může proti trestnímu stíhání podat stížnost.

„Zatím máme poměrně málo detailů, ale může se jednat v zásadě o dva směry. První je to, že Vladimír Růžička vybíral peníze od hráčů se slibem jim pomoci a zároveň ten slib posléze podle policie zjevně nesplnil,“ uvažuje investigativní reportér Radiožurnálu Janek Kroupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauze hokejového trenéra Vladimíra Růžičky se dlouhodobě věnuje reportér Radiožurnálu Janek Kroupa

„Druhý směr, o kterém se ale mluvilo poměrně málo a se kterým to celé může souviset vlastě rovněž poměrně pravděpodobně, je s takzvanou hokejovou školou Vladimíra Růžičky. Protože pokud vím, policie se zabývala tím, že nadace, kterou Vladimír Růžička zřídil, vybírala peníze a z té nadace putovaly peníze na účet právě Vladimíra Růžičky. Tomu by napovídala ta zpronevěra,“ dodává.

Růžičku prověřovala pražská policie kvůli podezření, že ještě jako trenér hokejové Slavie chtěl po rodičích mladých hráčů peníze za to, že jim pomůže v kariéře. Svědectví rodičů zveřejnil loni na jaře právě Kroupa.

„Synovi byla nabídnuta smlouva v hodnotě pěti tisíc korun s tím, že účast v družstvu mužů není podmíněna jenom hokejovou dovedností, ale zároveň také vztahem ke Slavii, který by se měl projevit nějakým peněžním darem. A ten bychom měli předat panu Růžičkovi. Bylo to tři sta tisíc korun,“ popsala nabídku například paní Jana.

Jeden z řady příběhů

Jako první obvinil Vladimíra Růžičku už před mistrovstvím světa v Praze podnikatel Miroslav Palaščák. Na internetu zveřejnil nahrávku, která naznačovala, že zaplatil tehdejšímu trenérovi hokejové Slavie peníze za to, že jeho syn bude moci dál hrát hokej.

Růžička prý peníze skutečně přijal, pak je ale vrátil. Hokejový svaz neudělal žádná unáhlená rozhodnutí a Růžička u týmu před domácím šampionátem zůstal.

„Byl bych za šaška, kdybych si na základě toho, co je v současné době k dispozici, dovolil odvolat trenéra 14 dní před mistrovstvím světa v České republice,“ prohlásil tehdy svazový šéf Tomáš Král.

Jenže korupční kauza nabrala na obrátkách po šampionátu, když reportér Radiožurnálu Janek Kroupa se svými redakčními kolegy začal pátrat víc do hloubky.

„Z mého pohledu byla ta svědectví velmi věrohodná, zároveň u každého z nich byl velký strach, protože Vladimír Růžička má do hokejového světa z mého pohledu až neuvěřitelný vliv. A ti rodiče měli samozřejmě strach, protože některé z těch dětí pořád hrají,“ upozorňuje Kroupa.

Ještě v den odvysílání reportáží, ve večerních hodinách 9. června, Vladimír Růžička odstoupil z postu trenéra národního týmu. Ve svém prohlášení popřel vinu.

„S ohledem na pokračování mediální kampaně, která je proti mé osobě již od doby před domácím hokejovým šampionátem soustavně a účelově vedena, jsem se rozhodl odstoupit z funkce trenéra českého hokejového národního mužstva,“ byl Růžičkův důvod odstoupení.

ČRo, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru